Najnovšie hokejové správy  • Dnes po niekoľkomesačnom čakaní konečne štartuje základná časť NHL, fanúšikovia...


  • Vo svete športu sa pojem dynastia spája s tímami, ktoré vo svojich rokoch natoľko...


  • Fínsky hokejový klenot Jesperi Kotkaniemi prešiel za pár mesiacov poriadne dlhú cestu. Na...


  • V Toronte je v týchto dňoch veru poriadne horúco. Nové zmluvy pre hráčske hviezdy...


  • Na Floride mali po zbabranom finále konferencie s Washingtonom veľa dôvodov na zamyslenie....


  • S príchodom Erika Karlssona získali v lete 2018 Sharks status jedného z najužších...

Zámorský novinár: Marián Gáborík budúci rok ukončí kariéru

Marián Gáborík
 0 , 2.02.18 v kategórii: Slováci v zahraničí
Aká je budúcnosť slovenského strelca? V LA má zmluvu až do roku 2021, no už teraz sa objavujú hlasy, že svoj kontrakt celý neodohrá.

Spomedzi útočníkov Kings má deviaty najvyšší ice-time. Najčastejšie sa objavuje v treťom útoku, ak vôbec. Stredajší zápas v Dallase dokonca presedel na tribúne. Čoskoro bude mať 36 rokov a posledné roky ho sužovali zranenia. Do tímu sa navyše veľmi dobre zapracovali mladí hráči ako Alex Iafallo alebo Adrian Kempe. Také sú skrátka fakty.

Novinár z okolia tímu LA Kings Dennis Bernstein dostal na svojom twitteri od fanúšika otázku, či si myslí, že Marián odohrá celý svoj kontrakt, teda či bude hrať do roku 2021. „Gáboríkova zmluva bola privysoká. Myslím, že odohrá ešte budúcu sezónu a potom ukončí kariéru ako 37-ročný," znela odpoveď.

Znie to jednoducho, ale pre LA a ani pre Mariána to také ľahké nebude. Pre príklad nemusíme ísť ďaleko, niečo podobné prežíva Chicago s Mariánom Hossom. Keď je hráč dlhodobo mimo hru alebo ukončí kariéru v čase, keď má ešte platnú zmluvu, tá sa len tak nestratí, kontrakt bude platný naďalej a naďalej bude odhrýzať z platového rozpočtu Kings. Pravidlá jednoducho neumožňujú aby po skončení kariéry v čase platnosti kontraktu bola stále platná zmluva jednoducho zrušená.

Kings sa však naskytá niekoľko možností. Po prvé, môžu Gáboríka jednoducho vyplatiť z posledných dvoch rokov zmluvy. Tým by odkrojila z platového stropu len časť nákladov (v sezónach 2019/20 a 2020/21 necelé tri milióny dolárov, v sezónach 2021/22 a 2022/2023 len málo cez milión). Po druhé, podobne ako to urobili napríklad Chicago alebo Florida sa môžu jeho kontraktu zbaviť pomocou trejdu. Ak by k tomu prihodili voľbu v drafte alebo nejaký prospekt, možno by sa našiel tím, ktorý by bol ochotný a schopný poňať 4,875 milióna ročne. Po tretie, prichádza do úvahy aj postih zo strany ligy za obchádzanie platového stropu. A napokon po štvrté, a to by sme boli samozrejme najradšej, môže Gáborík svoj kontrakt dohrať, čím by Bernsteinovi ukázal, že sa jednoducho mýlil.
autor: Matúš Pavlík