Najnovšie hokejové správy  • Dnes po niekoľkomesačnom čakaní konečne štartuje základná časť NHL, fanúšikovia...


  • Vo svete športu sa pojem dynastia spája s tímami, ktoré vo svojich rokoch natoľko...


  • Fínsky hokejový klenot Jesperi Kotkaniemi prešiel za pár mesiacov poriadne dlhú cestu. Na...


  • V Toronte je v týchto dňoch veru poriadne horúco. Nové zmluvy pre hráčske hviezdy...


  • Na Floride mali po zbabranom finále konferencie s Washingtonom veľa dôvodov na zamyslenie....


  • S príchodom Erika Karlssona získali v lete 2018 Sharks status jedného z najužších...

Záborský šokuje! Vo Švédsku sa mu nepáčilo, cítil ohrozenie svojej bezpečnosti

Tomáš Záborský, FOTO © mtv.fi
 0 , 16.07.17 v kategórii: Slováci v zahraničí
Večný kritik Tomáš Záborský o tom, prečo sa mu nepáčilo vo Švédsku.

Je výborný hokejista, o tom niet najmenších pochýb. Preslávil sa však aj ako večný kritik. Nedáva si servítku pred ústa a veci hovorí na rovinu. Pre zlé pomery v slovenskom hokeji sa pred časom rozhodol ukončiť reprezentačnú kariéru. Miroslav Šatan však po nástupe do funkcie generálneho manažéra vyhlásil amnestiu a tak bude zaujímavé sledovať, či Záborský prehodnotí svoje rozhodnutie a predsa len ešte neobečie najcennejší dres.

29-ročný útočník je hokejovým svetobežníkom. Hral už na Slovensku, v nižších zámorských súťažiach, vo Fínsku, Rusku aj Švédsku. V uplynulej sezóne si premiérovo vyskúšal švédsku SHL v drese Brynäs. Pribrzdilo ho zranenie ramena a následná operácia po ktorej nasledovala 4-mesačná nútená pauza. Hovorilo sa o tom, že sezóna pre neho predčasne skončila, napokon sa však stihol vrátiť počas play off. V jedenástich zápasoch vyraďovačky strelil štyri góly, získal šesť bodov a so svojím tímom dokonca siahal po titule. Brynäs prehralo dramatickú finálovú bitku s HV 71 po siedmich dueloch.

Záborský v rozhovore pre portál pravda.sk priznal, že vo Švédsku sa mu príliš nepáčilo. A dôvodom nebolo len jeho zranené rameno a takmer celá premaródená základná časť. „Vo Švédsku sa veľa korčuľuje, hrá sa tam fyzicky. Všetci mi hovorili, že to bude technické, tímy držia puk a vyčkáva sa. No bolo to presne naopak – stále sa lietalo a nahadzovali sa puky. Vo Fínsku mi to vyhovovalo oveľa viac. Každý tím tam hrá niečo iné, vo Švédsku hrá všetkých štrnásť tímov presne to isté. Je to trošku nuda."

Dôvody, prečo sa mu pôsobenie vo Švédsku nepáčilo, však neboli len hokejové. Prekážali mu masy imigrantov a s tým spojené bezpečnostné obavy. „Prekážal mi veľký príliv imigrantov. Nemal som pocit bezpečia. Neustále sa písalo o rôznych lúpežiach. Aj keď sme sa šli večer von najesť, tak sme sa stále obzerali cez rameno, keďže sa ulicami potulovali rôzne skupinky ľudí. Vo Fínsku to nie je. Keď tam niekto príde, musí pracovať a odvádzať dane, inak ho vyhostia."

A pridal aj ďalšie mínus oproti pôsobeniu vo Fínsku. „Náročné bolo aj cestovanie. Vzdialenosti sú oveľa väčšie. Do Malmö či Luley sú dlhé lety, v play off sme zas po každom zápase cestovali sedem-osem hodín autobusom. V Helsinkách som po väčšine zápasov ležal už o dvanástej či jednej doma v posteli. To je tiež vec, ktorá zaváži pri rozhodovaní, kde budem hrať."

Aj pre spomínané dôvody sa rozhodol po roku pôsobenie vo Švédsku ukončiť a vracia sa do obľúbeného Fínska, kde odohral tri sezóny za Pori a dva ročníky pôsobil v IFK Helsinkách. V budúcom ročníku si vyskúša Liigu v drese Tappary s vedením ktorej sa dohodol na dvojročnej zmluve.
autor: Michal Sedlák