Najnovšie hokejové správy  • Dnes po niekoľkomesačnom čakaní konečne štartuje základná časť NHL, fanúšikovia...


  • Vo svete športu sa pojem dynastia spája s tímami, ktoré vo svojich rokoch natoľko...


  • Fínsky hokejový klenot Jesperi Kotkaniemi prešiel za pár mesiacov poriadne dlhú cestu. Na...


  • V Toronte je v týchto dňoch veru poriadne horúco. Nové zmluvy pre hráčske hviezdy...


  • Na Floride mali po zbabranom finále konferencie s Washingtonom veľa dôvodov na zamyslenie....


  • S príchodom Erika Karlssona získali v lete 2018 Sharks status jedného z najužších...

V minulej sezóne boli hviezdami Tipsport Ligy. Ako sa im darí v zahraničí? (3.)

Jason Bacashihua, FOTO © TASR
 0 , 16.11.17 v kategórii: Všeobecné
Vydarený ročník otvoril viacerým hráčom cestu k atraktívnejšiemu angažmánu.

Ak sa pozrieme na tabuľku kanadského bodovania predchádzajúcej sezóny Tipsport Ligy, zistíme, že až polovica hráčov z elitnej desiatky už na Slovensku nepôsobí. Zároveň sa k ním pridali ďalší produktívni hokejisti, ktorých zlákali zaujímavé ponuky do zahraničných líg. Ako však zvládli prechod do nového prostredia? Dozviete sa v poslednom z troch článkov o tejto téme.

Dávid Buc (z Banskej Bystrice do Olomouca)

Skúsený slovenský útočník prišiel pod Urpín po vydarenej sezóne v Olomouci a ihneď sa ujal líderskej úlohy. Nastupoval v elitných formáciách „baranov" a poľahky zbieral body. V 50 dueloch základnej časti dosiahol 19 gólov a 25 asistencií, vďaka čomu sa zaradil na ôsmu priečku v ligovej produktivite. V 13 súbojoch play-off zaznamenal 6 gólov a 4 asistencie. S Banskou Bystricou získal druhý slovenský titul v kariére a rozhodol sa opäť odísť do zahraničia.

Tridsaťročný Buc putoval do známeho prostredia, pretože po jednosezónnej pauze podpísal kontrakt s Olomoucom. Na Morave však nepotvrdil výkonnosť z predchádzajúceho obdobia. Popradský rodák stihol odohrať len 12 zápasov, v ktorých si pripísal 3 asistencie a pred pár dňami sním klub ukončil spoluprácu. Ostrieľaný ľavý krídelník je tak momentálne bez práce.

Jake Cardwell (z Nových Zámkov do Pardubíc)

Po príchode na Slovensko mladého Kanaďana nikto nepoznal. Veď pred dohodou s Novými Zámkami účinkoval v domácej univerzitnej súťaži a sezónu 2014/15 dokonca celú vynechal. Napriek tomu mohol byť nováčik slovenskej Tipsport Ligy spokojný, pretože Jake Cardwell bol jasne najproduktívnejším obrancom tímu a patril medzi najlepších ofenzívnych zadákov celej ligy. V 48 súbojoch základnej časti dosiahol súčet 8+18, v 3 dueloch play-off nebodoval.

Vydarená premiéra na európskych klziskách otvorila Cardwellovi cestu do Česka, kde o neho prejavili záujem Pardubice. „Pernikári" rovnako ako vlani v Nových Zámkoch nebanujú, že kanadského beka angažovali. Dvadsaťpäťročný obranca je momentálne druhým najproduktívnejším hráčom klubu a zároveň najlepším zadákom Pardubíc spolu s Marekom Trončinským. V 21 súbojoch mal bilanciu 1+10, no s východočeským celkom sa nachádza na predposlednej priečke tabuľky. Cardwellovi robí spoločnosť aj krajan Ty Wishart, ktorý odišiel do Česka z Banskej Bystrice a patrí do základnej zostavy Pardubíc.

Peter Zuzin (zo Zvolena do Krasnojarska)

Odchovanec zvolenského hokeja v predchádzajúcej sezóne potvrdil, že doma mu to ide najlepšie. Po návrate z Česka sa opäť usadil v zostave HKM Zvolen a bol kľúčovou postavou tímu spod Pustého hradu. V základnej časti nastúpil na 55 zápasov, v ktorých nazbieral 42 kanadských bodov (11+31) a vybojoval si aj miestenku do reprezentácie, kde absolvoval 5 medzinárodných štartov. V play-off bol takisto lídrom Zvolena, keď sa mohol pochváliť bilanciou 3+3 v 7 stretnutiach.

Ďalšia vydarená sezóna na Slovensku primäla Zuzina opäť k rozhodnutiu odísť do zahraničia. Tentoraz nie do neďalekého Česka, ale až do ruského klubu Sokol Krasnojarsk, ktorý účinkuje v nižšej súťaže VHL. Spolu s ním tam odišiel aj Samuel Petráš. Podobným smerom sa vydali zo Zvolena aj Bruno Mráz s Jurajom Majdanom, no obaja predčasne skončili v Metallurgu Novokuzneck. Peter Zuzin ako jediný Slovák pravidelne nastupuje vo VHL, ale zatiaľ nepatrí medzi ťahúňov tímu. V 21 dueloch základnej časti strelil 5 gólov bez jedinej asistencie.

Jason Bacashihua (z Banskej Bystrice do Gangwonu High 1)

Banskú Bystricu spomíname najčastejšie, no je potrebné povedať, že práve z majstrovského tímu odišlo do zahraničných líg najviac zaujímavých hokejistov. Jedným z nich je bezpochyby americký brankár Jason Bacashihua, ktorý bol v ostatných dvoch sezónach miláčikom banskobystrických divákov. Počas dvoch rokov na Slovensku si udržiaval vynikajúce čísla a v play-off svoje výkony ešte vyšperkoval. V predchádzajúcej sezóne odchytal v základnej časti 36 súbojov s úspešnosťou zákrokov 92,9 % a vo vyraďovačke si pripísal 13 štartov, v ktorých kryl 93,4 % striel. Odmenou za odvedenú prácu bol pre neho slovenský titul.

Krátko po úspechu s Banskou Bystricou oznámil gólman so skúsenosťami z NHL, že odchádza do Ázijskej ligy, kde sa dohodol na kontrakte s kórejským celkom Gangwon High 1. Na prvý pohľad exotická súťaž, v ktorej pôsobí iba osem klubov z troch krajín nesadla Bacashihuovi podľa predstáv. Gangwon figuruje po 20 zápasoch na poslednej priečke tabuľky a Jason výrazne zaostáva za štatistikami zo Slovenska. Za priepustnou obranou nastúpil do 17 stretnutí, v ktorých mal úspešnosť zákrokov 89,4 % a priemerne na jeden zápas inkasoval až 3,30 gólu.

 autor: Tomáš Lengyel