Najnovšie hokejové správy  • Ak chcete vybrať jeden tím, ktorý vlani v play-off chýbal, no v tejto sezóne sa doň...


  • Ukrajinský hokej zažíva v poslednom desaťročí ohromný úpadok. Momentálne má čo...


  • Calgary vlani vstúpilo do nového ročníka na vlne veľkých očakávaní. Aj preto bolo...


  • Alex Tuch sa narodil 10. mája 1996 v meste Syracuse v americkom štáte New York. Jeho...


  • Nevysoký kanadský obranca Mathew Maione zažíva nevídaný štart do novej sezóny. Má...


  • Možno Dallas považovať za jedno z najväčších sklamaní posledných dvoch rokov? Po tom,...

V minulej sezóne boli hviezdami Tipsport Ligy. Ako sa im darí v zahraničí? (1.)

Mathew Maione, FOTO © liiga.fi
 0 , 14.11.17 v kategórii: Všeobecné
Vydarený ročník otvoril viacerým hráčom cestu k atraktívnejšiemu angažmánu.

Ak sa pozrieme na tabuľku kanadského bodovania predchádzajúcej sezóny Tipsport Ligy, zistíme, že až polovica hráčov z elitnej desiatky už na Slovensku nepôsobí. Zároveň sa k ním pridali ďalší produktívni hokejisti. Zaujímavé ponuky ich zlákali do zahraničných líg. Ako však zvládli prechod do nového prostredia? Dozviete sa v prvom z troch článkov o tejto téme.

Mathew Maione (z Banskej Bystrice do KalPy Kuopio)

Kanadský obranca zažil v sezóne 2016/17 absolútnu premiéru na európskych klziskách. V drese Banskej Bystrice sa však bleskovo adaptoval na slovenské podmienky. V súčte základnej časti a play-off odohral 64 duelov, v ktorých nazbieral na naše pomery rekordných 66 bodov (13+53). Zároveň s klubom oslavoval zisk ligového titulu. Spomínané úspechy otvorili kreatívnemu obrancovi cestu do fínskej Liigy, kde teraz pravidelne nastupuje za KalPu Kuopio. V 21 ligových stretnutiach mal bilanciu 1+6, v šiestich súbojoch Ligy majstrov dosiahol takisto rovnaký súčet 1+6. V trápiacom sa tíme patrí medzi lídrov, no vicemajstrovská KalPa figuruje po reprezentačnej prestávke na predposlednom štrnástom mieste fínskej ligy.

Jordan Hickmott (z Banskej Bystrice do Villachu)

Dvadsaťsedemročný center napísal pod Urpínom rovnaký príbeh ako jeho krajan Maione. Vo svojom prvom európskom pôsobisku ihneď prevzal rolu kľúčového hráča. V 56 súbojoch základnej časti nazbieral 53 bodov (23+30), v 15 vystúpeniach v play-off zaknihoval 15 bodov (4+11) a tešil sa z majstrovského titulu. V nasadenom trende pokračuje Hickmott aj po prestupe do rakúskeho Villachu, kde je aktuálne tretím najproduktívnejším hráčom tímu. V 15 štartoch si pripísal 6 gólov a 9 asistencií, čím pomohol klubu k priebežnému umiestneniu v strede tabuľky.

Marek Slovák (z Nitry do Junosťu Minsk)

Dvojnásobný majster Slovenska s Košicami a Nitrou strávil predošlú sezónu vo svojom rodnom meste pod Zoborom. V drese Nitranov bol jasne najproduktívnejším hráčom aj najlepším strelcom v základnej časti. V 55 súbojoch zaznamenal 54 bodov za 26 gólov a 28 asistencií. Rovnako sa mu darilo aj v play-off, kde v 13 stretnutiach získal 10 bodov (3+7). Po finálovej prehre s Banskou Bystricou sa však rozhodol prvýkrát v kariére odísť do zahraničia. Zvolil si menej tradičnú destináciu a podpísal kontrakt s Junusťom Minsk. V aktuálnej sezóne bieloruskej najvyššej súťaže odohral všetkých 19 zápasov, v ktorých nazbieral 15 bodov (8+7). V tímovej produktivite je však pred ním až šesť hráčov a ďalší dvaja majú rovnaký počet bodov, no odohrali o deväť zápasov menej. Tréneri ale nemajú veľa dôvodov na zmeny v zostave, pretože Minsk prehral v tomto ročníku jediný z devätnástich duelov a kraľuje tabuľke bieloruskej ligy.autor: Tomáš Lengyel