Najnovšie hokejové správy  • Ak chcete vybrať jeden tím, ktorý vlani v play-off chýbal, no v tejto sezóne sa doň...


  • Ukrajinský hokej zažíva v poslednom desaťročí ohromný úpadok. Momentálne má čo...


  • Calgary vlani vstúpilo do nového ročníka na vlne veľkých očakávaní. Aj preto bolo...


  • Alex Tuch sa narodil 10. mája 1996 v meste Syracuse v americkom štáte New York. Jeho...


  • Nevysoký kanadský obranca Mathew Maione zažíva nevídaný štart do novej sezóny. Má...


  • Možno Dallas považovať za jedno z najväčších sklamaní posledných dvoch rokov? Po tom,...

Svečnikov zarezáva v Caroline, vo vrecku už má nováčikovskú zmluvu

Andrej Svečnikov, FOTO © nhl.com
 0 , 4.07.18 v kategórii: Všeobecné
Minulú stredu začal kemp mladých nádejí Caroliny Hurricanes. Chýbať samozrejme nemohla ani novopečená dvojka draftu Andrej Svečnikov, ktorý pochopiteľne pútal veľkú pozornosť novinárov.

„Som trochu nervózny, keďže som tu nový," priznal mladý Rus pre nhl.com. Dôvodov na nervozitu má vskutku viac než dosť. Už dlho ho sprevádza povesť generačného talentu ruského hokeja. Doma je prirovnávaný k miestnym legendám minulosti i súčasnosti a zatiaľ zdarne pokračuje v ich šľapajách. Vlani absolvoval prvý rok v juniorskej OHL, kde sa mu darilo náramne. V 44-och zápasoch strelil presne 40 gólov a nebyť zranenia zrejme by sa stal najlepším strelcom súťaže. Na lídra hodnotenia strelcov a o tri roky staršieho Aarona Luchuka stratil len 10 presných zásahov pritom odohral o 24 zápasov menej. Pochopiteľne tak bol Svečnikov vyhlásený za najlepšieho nováčika sezóny.

„Veľmi na to nemyslím. Snažím sa tvrdo pracovať a koncentrovať na hokej," povedal Svečnikov, ktorý sa na kempe ocitol v jednom útoku s českým talentom Martinom Nečasom. Obaja by si mohli vybojovať v Caroline stále miesto v zostave pre sezónu 2018/19, no budú to mať náročné. „Spojili sme ich čisto zo srandy," povedal nový kouč tímu Rod Brind’Amour. Zároveň dodal, že Canes veria v dobrú chémiu medzi týmito mladíkmi. „Toto sú pre nás anašu organizáciu veľmi dôležití mladíci," hovorí.

Svečnikov sa už v severnej Amerike udomácnil. Budúci rok bude už jeho tretí na morom, takže po strážach v USHL a OHL mu angličtina nerobí problém. Aj preto Brind’Amour verí v skoré nasadenie rodáka z Barnaulu v NHL. „Skôr či neskôr bude naozaj skvelý, no nemôžete naňho tlačiť a dostávať ho pod tlak," uvedomuje si tréner.

V severnej Amerike ho prirovnávajú k nášmu Mariánovi Hossovi či kapitánovi Winnipegu Blakeovi Wheelerovi. Sám hráč nejakú podobnosť určite vidí. „Títo chlapci vedia hrať v rohoch a majú skutočne skvelú strelu," hovorí Svečnikov. „Môj štýl je podobný. Viem hrať fyzicky a zbožňujem presilovky i oslabenia."

Andrej je skutočne klasický silový útočník. Meria 190 centimetrov, no to mu nijak neuberá na jeho rýchlosti. Skauti si na ňom cenia najmä schopnosť vytiahnuť puk z rohu klziska a dopraviť ho do najnebezpečnejších zón útočného pásma. Na presilovkách parkuje v pravom i ľavom kruhu, odkiaľ s obľubou strieľa, no dokáže aj nebezpečne prihrať. Je to aj priamočiary typ útočníka, s kvalitnou „transition play" alebo ak chcete schopného previesť puk cez stredné pásmo do toho útočného.autor: Matúš Pavlík