Najnovšie hokejové správy  • Dnes po niekoľkomesačnom čakaní konečne štartuje základná časť NHL, fanúšikovia...


  • Vo svete športu sa pojem dynastia spája s tímami, ktoré vo svojich rokoch natoľko...


  • Fínsky hokejový klenot Jesperi Kotkaniemi prešiel za pár mesiacov poriadne dlhú cestu. Na...


  • V Toronte je v týchto dňoch veru poriadne horúco. Nové zmluvy pre hráčske hviezdy...


  • Na Floride mali po zbabranom finále konferencie s Washingtonom veľa dôvodov na zamyslenie....


  • S príchodom Erika Karlssona získali v lete 2018 Sharks status jedného z najužších...

Stane sa Godla jednotkou finalistu Liigy?

Denis Godla, FOTO © kalpa.fi
 0 , 5.07.17 v kategórii: Slováci v zahraničí
Slovenský gólman Denis Godla sa uchytil vo fínskej Liige.

Uchytil sa v "krajine tisícich jazier", odkiaľ množstvo hráčov prúdi do NHL či KHL. Denis Godla sa preslávil na prelome rokov 2014 a 2015. Bol ústrednou postavou slovenskej dvadsiatky na ceste za bronzom na juniorských MS v Kanade. Vyhlásili ho za MVP turnaja i najlepšieho gólmana. Napriek tomu si ho v drafte NHL nevybral ani jeden tím. Že by pre to, že fičí trend vysokých gólmanov?

Nezlomilo ho to. Ba naopak, spravilo silnejším. V lete 2015 odišiel do Fínska. Chytal v druhej Mestis za Hermes a po sezóne ho vyhlásili za najlepšieho brankára súťaže. Náhoda? Ale kdeže. Kvalita. Tá sa nikdy nezaprie. Vlani v lete po ňom siahlo vedenie KalPy Kuopio. V Liige dostal v základnej časti šancu v 18 dueloch. V play off si pripísal štyri štarty, inkasoval priemerne len 1,46 gólu na zápas a mal skvelú 93,6 % úspešnosť zásahov. KalPa aj vďaka jeho výkonom postúpila do finále.

Prešiel rok a opäť sa jeho situácia zdá byť ružovejšia. Od vedenia KalPy dostal nový ročný kontrakt. Navyše doterajšia jednotka tímu Eero Kilpeläinen prestúpil do švédskeho Orebra, kde by sa mal stať náhradou za Júliusa Hudáčka. Godlovi sa tak otvára cestička vybojovať si pozíciu jednotky v tíme finalistu Liigy, jednej z najkvalitnejších európskych súťaží. Je zrejmé, že dostane viac príležitostí než počas uplynulého ročníka. A je len na ňom, ako s nimi dokáže naložiť.

„Hlavný brankár, ktorý tam bol pred rokom odišiel do Örebra a myslím, že by som mal dostať viac šancí. Minulú sezónu som odchytal okolo dvadsať zápasov, ale celkovo ten ročník bol náročný," hovoril Godla pre šport.sk.

22-ročný gólman priznáva, že vo Fínsku sa musí poriadne obracať, no jedných dychom si pochvaľuje progres, ktorý na severe Európy spravil. „Možno je tam lepší progres. Keď je niekto Slovák, resp. cudzinec, musí sa snažiť dvakrát toľko. Ak je v domácom prostredí na vrchole, buď sa posunie do prvého tímu, alebo odíde z krajiny. Fínsko som si vybral aj preto, že je odtiaľ bližšie do švédskej ligy alebo aj KHL. Myslím, že je to lepší odrazový mostík ako Slovensko, aj keď teraz nechcem nijak znižovať kvalitu našej ligy."


autor: Michal Sedlák