Najnovšie hokejové správy  • Dnes po niekoľkomesačnom čakaní konečne štartuje základná časť NHL, fanúšikovia...


  • Vo svete športu sa pojem dynastia spája s tímami, ktoré vo svojich rokoch natoľko...


  • Fínsky hokejový klenot Jesperi Kotkaniemi prešiel za pár mesiacov poriadne dlhú cestu. Na...


  • V Toronte je v týchto dňoch veru poriadne horúco. Nové zmluvy pre hráčske hviezdy...


  • Na Floride mali po zbabranom finále konferencie s Washingtonom veľa dôvodov na zamyslenie....


  • S príchodom Erika Karlssona získali v lete 2018 Sharks status jedného z najužších...

Slovenský útočník vo Fínsku žiari medzi juniormi, na štart v Liige čaká

Roman Žitný, FOTO © slovakprospects.com
 0 , 13.09.17 v kategórii: Všeobecné
Po úvodných kolách nového ligového ročníka je najlepším strelcom súťaže.

Devätnásťročný krídelník Roman Žitný trávi už štvrtú sezónu na severe Európy. Vo Fínsku začal v Ässäte Pori ako člen dorasteneckého tímu, následne si zahral aj za konkurenčné KooKoo a teraz je späť v staronovom klube. Ako jeden z najstarších hráčov na súpiske sa stal ihneď lídrom mužstva a momentálne kraľuje tabuľke kanonierov fínskej juniorskej ligy.

Rodený Bratislavčan pôsobí medzi juniormi napriek tomu, že je ročník narodenia 1997. Aktuálna sezóna by pre neho mala byť posledná v mládežníckych kategóriách, a tak sa snaží preniknúť aj medzi mužov. Zatiaľ si nepripísal ani jeden štart v seniorskej Liige, ale jeho posledné výkony si určite všimli aj v prvom tíme Ässätu Pori.

Roman Žitný stihol v tejto sezóne odohrať šesť zápasov v juniorskej súťaži, v ktorých si pripísal na svoje konto osem bodov a iba v jednom stretnutí sa nezapísal do štatistík, pretože jeho tím prehral na nulu. Talentovaný Slovák vstúpil do nového ročníka vynikajúcim predstavením proti klubu TUTO, keď dosiahol bilanciu 2+1. Ďalší výborný zápis sa mu podaril proti Lukko Rauma, vtedy strelil dva góly a jeden z nich bol víťazný. Vo zvyšných troch vystúpeniach si pripísal vždy aspoň jeden bod.

Momentálne má Žitný na svojom konte šesť gólov a dve asistencie, čo ho radí v ligovej produktivite na šieste miesto. Pred ním sú už len Fíni. V tabuľke strelcov je slovenský útočník prvý spolu s domácim Matiasom Mustonenom, ktorý takisto dosiahol šesť presných zásahov.

Bývalý mládežnícky reprezentant Slovenska vo svojej kariére neabsolvoval žiaden súťažný zápas na seniorskej úrovni. Vlani počas pôsobenia v klube KooKoo aj teraz v Ässäte dostal šancu v prvom tíme, ale iba v rámci prípravných duelov. Na ostrú premiéru medzi mužmi stále čaká. autor: Tomáš Lengyel