MS v hokeji 2017:    Skupina A Dánsko Lotyšsko Nemecko Rusko Slovensko Švédsko Taliansko USA Skupina B Bielorusko Česko Fínsko Francúzsko Kanada Nórsko Slovinsko Švajčiarsko

Najnovšie hokejové správy  • Organizáciu New York Islanders čaká skutočne horúce leto. Okrem problémov s predlžením...


  • Čeljabinsk, koniec 90-tych rokov. Zima, vonku sneží a na zastávke stojí osemročný...


  • Dátum 30. apríl sa nám nezadržateľne blíži. Tento deň je pre generálnych manažérov...


  • Ruský klub chce hrať v nasledujúcej sezóne o špicu tabuľky.


  • Štokholmský syndróm je fenomén, ktorý v psychológii vyjadruje stav, keď si rukojemník...


  • Kontinentálnu hokejovú ligu vymenia za zámorie.

- Slovenský útočník kraľuje vhadzovaniam v Česku

Mário Bližňák, FOTO © hcbilitygri.cz
 0 , 17.02.17 v kategórii: Všeobecné
Strieborný medailista zo svetového šampionátu v roku 2012 je oporou majstrovského Liberca.

Mário Bližňák nikdy netrhal rekordy v produktivite. Napriek tomu si zahral aj v najkvalitnejšej lige sveta. Defenzíve ladený center zaznamenal šesť štartov za Vancouver Canucks, no aktuálne pôsobí v českej najvyššej súťaži. Obhajcovi titulu pomáha udržať sa na špici tabuľky.

Trenčiansky rodák pred sezónou vymenil Plzeň za Liberec a v drese majstrovského tímu má stabilnú pozíciu. V doterajšom priebehu ročníka nastúpil na 32 duelov, v ktorých zaznamenal 5 gólov a 6 asistencií. Kvôli problémom s trombózou vynechal sedem týždňov a desať ligových kôl.

Začiatkom decembra sa však Bližňák vrátil na súťažný ľad a odvtedy je oporou Liberca. Slovenský útočník vyniká najmä v jednej štatistike, ktorej v našich zemepisných šírkach nie je prikladaná veľká vážnosť, a to v úspešnosti na vhadzovaniach.

Mário Bližňák sa objavil na buly v 585 prípadoch a 372-krát získal puk pre svoj tím, čo znamená úspešnosť 63,59 %. Nikto ďalší v českej Tipsport extralige sa nedostal cez šesťdesiat percent. Druhá priečka patrí Kamilovi Krepsovi z Třinca (59,83 %), tretí je Robin Hanzl z Litvínova (59,09 %).

„Najviac som sa zdokonalil v Kanade. Keď som hral juniorku alebo na farme Vancouveru, tak sme to riadne pilovali, mali sme na to špeciálnych trénerov. Cvičili sme to neustále a nejako mi to zostalo. Aj keď pre niekoho vyzerá vhadzovanie nevýrazne, tak je pre tím veľmi dôležité, že získa puk. Okrem mňa máme v klube ďalších špecialistov ako je napr. Petr Jelínek. Spoluhráči robia, čo môžu a skoro po každom tréningu skúšame pár buly," povedal pre hokej.cz Mário Bližňák.

Slovenský center prezradil aj to, čo je pri vhadzovaniach kľúčové, aby ste boli úspešní. „Vždy záleží na tom, proti komu nastupujete. Či je to ľavák alebo pravák. Dôležitá je aj reakcia, hráč musí stále sledovať puk, od tej doby, čo ho má rozhodca v ruke. Sledovať jeho dráhu a nie veci okolo neho. Keď idem na vhadzovanie, nevnímam okolité vnemy, pozriem sa iba doprava a doľava na spoluhráčov, ako sa postavili. Keď sa prehrá buly, je to vina centra a často sa inkasujú góly. V našom obrannom pásme sú preto vhadzovania veľmi dôležité, snažíme sa na to sústrediť a zatiaľ nám to vychádza."

 autor: Tomáš Lengyel