MS v hokeji 2017:    Skupina A Dánsko Lotyšsko Nemecko Rusko Slovensko Švédsko Taliansko USA Skupina B Bielorusko Česko Fínsko Francúzsko Kanada Nórsko Slovinsko Švajčiarsko

Najnovšie hokejové správy


MS - Skupina A - Slovenská hokejová reprezentácia má nového kouča!

Craig Ramsay
 0 , 9.08.17 v kategórii: Slovenský hokej
Generálny manažér slovenskej hokejovej reprezentácie Miroslav Šatan dnes oznámil meno nového reprezentačného trénera.
MS 2017 MS - Skupina A
Kanaďan Craig Ramsay sa stal novým trénerom slovenskej hokejovej reprezentácie. Generálny manažér Miroslav Šatan to oznámil počas stredajšieho slávnostného vyhlasovania ankety Hokejista roka 2017.

Šesťdesiatšesťročný Ramsay hral v NHL v rokoch 1971 až 1985 za Buffalo Sabres. Potom sa vydal na trénerskú dráhu, pracoval vo viacerých kluboch zámorskej súťaže, naposledy ako konzultant v Montreale Canadiens.

"Dohodli sme sa v stredu. Mal som niekoľko telefonátov, ale teraz už môžem prezradiť, že máme nového trénera a bude ním Craig Ramsay," povedal Šatan.

Nový GM už dávnejšie oznámil, že chce na Slovensko dotiahnuť zahraničného odborníka. V hre bolo viacero mien, ale Šatan nechcel dopredu nič prezradiť. Trocha sa zdráhal aj na Hokejistovi roka, no nakoniec to z neho "vypadlo": "Výberový proces prebiehal niekoľko dní, týždňov, ale tak intenzívnejšie až v tomto. Som rád, že takýto odborník, ktorý pôsobil v NHL ako hráč a dlhé roky ako tréner v rôznych úlohách, príde k nám a pomôže nám prenastaviť alebo nasmerovať hokej nejakými novými odbornými vecami k novej epoche."

Ramsay by mal prísť na Slovensko na budúci týždeň, reprezentácia odštartuje novú sezónu už 23. a 24. augusta dvojzápasom s Českom v Třinci a Žiline. "Čas sa kráti, takže by mal doraziť na budúci týždeň. Keďže sa to iba teraz čerstvo upieklo, ešte musíme doladiť niektoré veci, ale realizačný tím budeme konzultovať a vyberať spoločne. Tak, aby to mohlo fungovať čo najlepšie," pokračoval Šatan.

Nový tréner bude mať dve úlohy. "Aby bol hlavný tréner reprezentácie, a aby bol akýsi mentor pre všetkých mládežníckych trénerov, ktorých sme teraz menovali. Verím, že si spoločným úsilím utvoria jednotný hrací systém a budú pracovať, aby hráči vyrastali v jednotnom systéme a postupne sa v jednotlivých ročníkoch zdokonaľovali," dodal Šatan.

Rodák z ontarijského mesta Wenston odohral za Sabres 1070 zápasov v základnej časti, ďalších 89 pridal v v play-off. Po skončení kariéry sa dal ihneď na manažérsku dráhu. Začínal ako asistent v Buffale, kde si v sezóne 1986/87 skúsil nakrátko aj post hlavného kouča. V klube pokračoval na pozícii riaditeľa hráčskych záležitostí a potom aj ako asistent generálneho manažéra. Po odchode z Buffala pokračoval v organizácii Florida Panthers, neskôr pracoval ako skaut Dallasu.

Na trénerskú dráhu sa vrátil v roku 1996, keď pôsobil ako asistent Jacquesa Martina v Ottawe. Po dvoch sezónach prišiel presun do Philadelphie, kde si znovu vyskúšal aj pozíciu hlavného kouča, v roku 2001 ho nahradil Bill Barber. V úlohe pomocného trénera pokračoval v Tampe, kde aj získal Stanley Cup. Potom zastával pozíciu asistenta aj v Bostone. V sezóne 2010/11 si naposledy vyskúšal chlebík hlavného trénera klubu NHL, keď rok  viedol tím Atlanty. Po odchode z Georgie, pracoval znovu ako asistent na Floride, potom rok v Edmontone, odkiaľ odišiel po skončení sezóny 2014/15.

Pre mimoriadne skúseného kouča to bude prvá stáž na medzinárodnej úrovni, nikdy neviedol žiadny národný výber.


autor: Matúš Pavlík