Najnovšie hokejové správy  • Americký útočník má za sebou životnú základnú časť, zaznamenal skvelých 92...


  • Kontinentálna hokejová liga čelí od čias svojho vzniku početnej kritike, týkajúcej sa...


  • Alexander Ovečkin je najlepším strelcom svojej generácie. Ani vo veku 32 rokov neochabuje...


  • Fínsky klub oznámil príchod nových hráčov.


  • Väčšinu ostatnej sezóny vynechal pre zranenie.


  • Médiá to tento týždeň všetko dopodrobna zistili. Evander Kane mal so svojim novým...

Slovenská hokejová reprezentácia má nového kouča!

Craig Ramsay
 0 , 9.08.17 v kategórii: Slovenský hokej
Generálny manažér slovenskej hokejovej reprezentácie Miroslav Šatan dnes oznámil meno nového reprezentačného trénera.

Kanaďan Craig Ramsay sa stal novým trénerom slovenskej hokejovej reprezentácie. Generálny manažér Miroslav Šatan to oznámil počas stredajšieho slávnostného vyhlasovania ankety Hokejista roka 2017.

Šesťdesiatšesťročný Ramsay hral v NHL v rokoch 1971 až 1985 za Buffalo Sabres. Potom sa vydal na trénerskú dráhu, pracoval vo viacerých kluboch zámorskej súťaže, naposledy ako konzultant v Montreale Canadiens.

"Dohodli sme sa v stredu. Mal som niekoľko telefonátov, ale teraz už môžem prezradiť, že máme nového trénera a bude ním Craig Ramsay," povedal Šatan.

Nový GM už dávnejšie oznámil, že chce na Slovensko dotiahnuť zahraničného odborníka. V hre bolo viacero mien, ale Šatan nechcel dopredu nič prezradiť. Trocha sa zdráhal aj na Hokejistovi roka, no nakoniec to z neho "vypadlo": "Výberový proces prebiehal niekoľko dní, týždňov, ale tak intenzívnejšie až v tomto. Som rád, že takýto odborník, ktorý pôsobil v NHL ako hráč a dlhé roky ako tréner v rôznych úlohách, príde k nám a pomôže nám prenastaviť alebo nasmerovať hokej nejakými novými odbornými vecami k novej epoche."

Ramsay by mal prísť na Slovensko na budúci týždeň, reprezentácia odštartuje novú sezónu už 23. a 24. augusta dvojzápasom s Českom v Třinci a Žiline. "Čas sa kráti, takže by mal doraziť na budúci týždeň. Keďže sa to iba teraz čerstvo upieklo, ešte musíme doladiť niektoré veci, ale realizačný tím budeme konzultovať a vyberať spoločne. Tak, aby to mohlo fungovať čo najlepšie," pokračoval Šatan.

Nový tréner bude mať dve úlohy. "Aby bol hlavný tréner reprezentácie, a aby bol akýsi mentor pre všetkých mládežníckych trénerov, ktorých sme teraz menovali. Verím, že si spoločným úsilím utvoria jednotný hrací systém a budú pracovať, aby hráči vyrastali v jednotnom systéme a postupne sa v jednotlivých ročníkoch zdokonaľovali," dodal Šatan.

Rodák z ontarijského mesta Wenston odohral za Sabres 1070 zápasov v základnej časti, ďalších 89 pridal v v play-off. Po skončení kariéry sa dal ihneď na manažérsku dráhu. Začínal ako asistent v Buffale, kde si v sezóne 1986/87 skúsil nakrátko aj post hlavného kouča. V klube pokračoval na pozícii riaditeľa hráčskych záležitostí a potom aj ako asistent generálneho manažéra. Po odchode z Buffala pokračoval v organizácii Florida Panthers, neskôr pracoval ako skaut Dallasu.

Na trénerskú dráhu sa vrátil v roku 1996, keď pôsobil ako asistent Jacquesa Martina v Ottawe. Po dvoch sezónach prišiel presun do Philadelphie, kde si znovu vyskúšal aj pozíciu hlavného kouča, v roku 2001 ho nahradil Bill Barber. V úlohe pomocného trénera pokračoval v Tampe, kde aj získal Stanley Cup. Potom zastával pozíciu asistenta aj v Bostone. V sezóne 2010/11 si naposledy vyskúšal chlebík hlavného trénera klubu NHL, keď rok  viedol tím Atlanty. Po odchode z Georgie, pracoval znovu ako asistent na Floride, potom rok v Edmontone, odkiaľ odišiel po skončení sezóny 2014/15.

Pre mimoriadne skúseného kouča to bude prvá stáž na medzinárodnej úrovni, nikdy neviedol žiadny národný výber.


autor: Matúš Pavlík