Najnovšie hokejové správy  • Dnes po niekoľkomesačnom čakaní konečne štartuje základná časť NHL, fanúšikovia...


  • Vo svete športu sa pojem dynastia spája s tímami, ktoré vo svojich rokoch natoľko...


  • Fínsky hokejový klenot Jesperi Kotkaniemi prešiel za pár mesiacov poriadne dlhú cestu. Na...


  • V Toronte je v týchto dňoch veru poriadne horúco. Nové zmluvy pre hráčske hviezdy...


  • Na Floride mali po zbabranom finále konferencie s Washingtonom veľa dôvodov na zamyslenie....


  • S príchodom Erika Karlssona získali v lete 2018 Sharks status jedného z najužších...

Slovan v ohrození. Do troch rokov skončí v KHL až päť tímov

Slovan Bratislava, FOTO © TASR
 0 , 18.11.17 v kategórii: Všeobecné
Po aktuálnej sezóne má v KHL skončiť trojica tímov. Po tej ďalšej ešte dva.

Vedenie KHL netají svoje plány "skresať" počet účastníkov z 27 na 24. Hovorí sa o tom, že po tejto sezóne skončí trojica klubov a po sezóne 2019-20 ďalšie dva, ktoré však majú nahradiť nové tímy. KHL spočiatku pri svojich expanzných plánoch cielila na európske destinácie, no otočila svoju pozornosť na neprebádaný ázijský trh.

Od minulého ročníka v KHL pôsobí nováčik z Číny Red Star Kunlun. V hre majú byť kluby zo Severnej Kórey, kde sa uskutočnia budúci rok olympijské hry a očakáva sa zvýšenie záujmu o ľadový hokej, Uzbekistanu, nakoľko v Taškente vyrástla moderná 12-tisícová hala a v hre je tiež aj Japonsko.

Vedenie KHL vydalo akési 8-bodové "desatoro", na základe ktorého bude posudzovať, ktoré tímy zotrvajú v súťaži a ktoré zamávajú na rozlúčku. Tak ako napríklad po minulej sezóne Medveščak Záhreb a Metallurg Novokuzneck.

Predstavitelia KHL sa o (ne)zotrvaní jednotlivých klubov v súťaži budú rozhodovať na základe výsledkov, výšky rozpočtu, sledovanosti televíznych prenosov, odkázanosti na štátnu pomoc pri financovaní, návštevnosti na štadiónoch, dlhov, kapacity domácich štadiónov a ekonomického potenciálu destinácie, kde daný klub sídli.

Do konca marca budúceho roka vedenie KHL na základe spomínaných kritérií rozhodne o tom, ktoré tri kluby ligu opustia. Posudzovať sa majú výsledky za ostatné tri sezóny. Aj preto je pre Slovan dôležité, ako skončí v prebiehajúcom ročníku.

„Navonok to vyzerá, že z KHL sa nevypadáva a do KHL sa ani nepostupuje. Pravdou ale je, že športové výsledky sú dôležité kriérium. Do úvahy sa na jar 2018 budú brať výsledky za posledné tri sezóny. Slovan si do tohto hodnotenia prinesie pätnáste miesto a postup do play-off z ročníka 2015/16, sedemnáste miesto zo sezóny 2016/17, čo sú relatívne solídne umiestnenia, mimo akéhokoľvek ohrozenia. Treba však povedať, že aj v tejto sezóne musíme bojovať o každé víťazstvo, o každý bod. Nie je vôbec jedno, či skončíme v tabuľke na 25. alebo na 21. mieste. Túto informáciu má, samozrejme, aj kabína. Hráči vedia, o čo bojujú," uviedol pre šport.sk generálny manažér Slovana Patrik Ziman.

Vo výsledkoch za posledné tri roky Slovan určite nepatrí medzi úplne najhoršie tímy ligy. Pozitívami pri hodnotení Slovana vzhľadom k stanoveným kritériám je určite kapacita domácej arény, návštevnosť, v ktorej Slovan patrí k špičke nielen v KHL, ale i v rámci celej Európy, tiež fakt, že Slovan nie je odkázaný na finančnú pomoc od štátu. Za pozitívum sa dá považovať aj atraktívny trh z marketingového hľadiska.

Čo však hovorí v neprospech Slovanu je výška rozpočtu, dlhy voči hráčom, skrátka toľkokrát prepieraná finančná nestabilita. „Dobre si uvedomujeme, že potrebujeme zlepšiť schopnosť plniť naše záväzky. Nemusíme preto navyšovať rozpočet, len ho dokázať naplniť," hovoril Ziman.

Do troch rokov sa z KHL bude porúčať päť súčasných tímov. A ak Slovan nechce súťaž opustiť, musí sa vedenie posnažiť finančnú situáciu čo najviac stabilizovať. Ak sa mu to podarí, miesto v KHL má Slovan zaručené.

autor: Michal Sedlák