Najnovšie hokejové správy  • Jeden z hlavných kandidátov na Calder Trophy pre najlepšieho nováčika? Určite áno....


  • Pred dvoma mesiacmi zdvihol kapitán Washingtonu Alexander Ovečkin prvýkrát nad hlavu...


  • Vo svojej nováčikovskej sezóne odohral 62 zápasov a strelil 29 gólov. Nebyť zranení...


  • Hviezdny švédsky obranca ešte pred mesiacom plnil titulky. Jeho trejd bol na spadnutie,...


  • Po dlhých týždňoch špekulácii sa napokon rozhodlo, že štvorka draftu Brady Tkachuk...


  • Minulotýždňovým podpisom Dylana Larkina sa klub Detroit Red Wings dostal nad maximálny...

Sedem mýtov, ktoré Capitals v tohtoročnom play-off zlomili

Washington Capitals
 0 , 8.06.18 v kategórii: Všeobecné
Washington Capitals sa 44 rokoch svojej existencie konečne dočkali. Pod vedením kapitána Alexandra Ovečkina získali Stanley Cup.

Na svojej ceste zanechali skutočne veľa sklamania, utrpenia a driny. Hovorilo sa o nich mnoho, napríklad aj to, že táto generácia pod vedením Ovečkina do D.C. pohár nikdy neprinesie. Nestalo sa a hlavné mesto USA oslavuje. To ale nie je jediný mýtus, ktorý sa okolo tohto tímu za posledných 13 rokov zrodil. Poďme sa teda pozrieť na to, čo o tomto tíme ešte v apríli platilo a dnes už neplatí.

Nedokážu otáčať série

Generácia kapitána Ovečkina odohrala skutočne veľa sérii play-off. Máloktoré z nich ale dokázali ovládnuť, hoci sa vyvíjali v ich neprospech. Napríklad v roku 2009 dokázali vďaka čerstvo 21-ročnému mladíkovi Semjonovi Varlamovovi otočiť sériu s Rangers hoci prehrávali už 1:3. To ale je slabá výnimka. V tohtoročnom play-off totiž prehrávali vo všetkých sériách. V prvom kole s Columbusom 0:2, v druhom sPittsburghom 1:2, vo finále konferencie s Tampou dokonca odvracali mečbal. Prehrávali aj vo finálovej sérii. Vždy však dokázali nepriaznivo sa vyvíjajúcu sériu zvrátiť.

Stačí druhé kolo

Toto bolo pre Ovečkina a spol. už desiate play-off. V deviatich predošlých prípadoch nedošli ďalej ako do druhého kola. Keď sa to konečne podarilo zlomiť, znamenalo to pre tím Stanley Cup.

Osudový súper z Pittsburghu

Ovečkin v tieni Crosbyho. Tento mýtus mal jednoduchý základ, Pens totiž vystavili Washingtonu stopku v druhom kole hneď trikrát. Až štvrtým pokusom dokázali Capitals svojich démonov a veľkých sokov poraziť. V predchádzajúcich prípadoch ale boli miernym favoritom, v tomto roku sa už odborníci mierne prikláňali na stranu súpera. Asi aj to tomto tímu pomohlo.

Démon menom Fleury

Vo finále zostávalo poraziť zvyšných dvoch démonov, jeden sa volá Marc-Andre Fleury a druhý nesie meno lorda Stanleyho. Capitals pritom vedeli, že poraziť jedného bude znamenať zdolanie druhého. „Flower" bol vlani v bráne Pittsburghu takmer neprekonateľný. V tomto roku sa už Pittsburgh v modrom polmesiaci museli spoliehať na Matta Murrayho, ktorý nemal takú formu ako po minulé roky. Fleury si tak na jedného zo svojich obľúbených súperov počíhal až vo finále. Tam ale nedokázal nadviazať na série s Kings, Sharks a Jets ani roky minulé a inkasoval jeden gól za druhým. Samozrejme, obrana mu tiež veľmi nepomohla, ale zakončiť finálové boje s úspešnosťou 85,3%, to si nepredstavoval ani v najhoršej nočnej more.

Sú tímom jedného či dvoch mužov

Ak nezaberú Ovečkin, Bäckström alebo Kuznecov, tento tím nemá šancu. Aj preto boli Capitals v predchádzajúcich rokoch ľahkou korisťou. To sa ale v tomto roku zmenilo. Fantastické výkony podával autor „Stanley Cup goal" Lars Eller. Na nevýraznú základnú časť nechal zabudnúť T.J. Oshie. Svoju produktivitu znásobil aj Tom Wilson. Siedmy zápas finále konferencie rozhodol dvojgólový Burakovsky. Skrátka, ak sa najväčším hviezdam nedarilo alebo (ako v prípade Bäckströma) bol niekto zranený, tento tím bol stále silným súperom.

A čo nejaký nečakaný žolík?

Víťazi posledných rokov sa vyznačovali jednou zvláštnosťou, vždy dokázali vytasiť v nečakanom momente žolíka, od ktorého góly v správnom momente málokto čakal. Washington takého našiel tiež a rovnako nečakane. Devante Smith-Pelly je meno, ktoré skutočne dôkladne skoro nikto nepoznal, dokonca aj Capitals jeho angažovaním len improvizovali. Tento Kanaďan tmavej pleti potreboval na sedem gólov v základnej časti 75 zápasov. Na sedem gólov v play-off už len 24. Pritom to bol zásah jeden väčší než druhý. Dôležitý gól strelil proti Tampe, keď jeho tím odvracal mečbal. Jeho zásah vo finále číslo 4 sa napokon zapísal ako víťazný a úžasný gól na 3:3 dnes v noci sa zapíše hlboko do dejín Capitals. Zakaždým zakončoval chladnokrvne a s chirurgickou presnosťou ako nejaký 30-gólový kanonier, ktorým ale nikdy nebol.

Už nie sú tímom základnej časti

Trojnásobný držiteľ Presidents‘ Trophy pre najlepší tím základnej časti a zakaždým rýchla stopka v play-off. Teraz s Capitals po mnohých letných stratách a predchádzajúcich sklamaniach málokto rátal, ale obrázok, na ktorom Alexander Ovečkin drží nad hlavou Stanley Cup je jasným dôkazom, že o tomto tíme už nikto nikdy nepovie, že je dobrý len v základnej časti.autor: Matúš Pavlík