Najnovšie hokejové správy  • Dnes po niekoľkomesačnom čakaní konečne štartuje základná časť NHL, fanúšikovia...


  • Vo svete športu sa pojem dynastia spája s tímami, ktoré vo svojich rokoch natoľko...


  • Fínsky hokejový klenot Jesperi Kotkaniemi prešiel za pár mesiacov poriadne dlhú cestu. Na...


  • V Toronte je v týchto dňoch veru poriadne horúco. Nové zmluvy pre hráčske hviezdy...


  • Na Floride mali po zbabranom finále konferencie s Washingtonom veľa dôvodov na zamyslenie....


  • S príchodom Erika Karlssona získali v lete 2018 Sharks status jedného z najužších...

Šatan: Polovica hráčov z kádra v Nemecku pôjde na olympiádu

Miroslav Šatan, FOTO © TASR
 0 , 13.11.17 v kategórii: Slovenský hokej
Generálneho manažéra hokejových reprezentácií SR Miroslava Šatana teší fakt, že nový systém, ktorý aplikuje tréner A-tímu Craig Ramsay, si hráči osvojili pomerne rýchlo.

Hoci Slováci triumf na tradičnom jesennom turnaji v Augsburgu neobhájili, predviedli tri ucelené výkony, v ktorých vynikala taktická pripravenosť. Zostáva veriť, že nastolená filozofia kanadského kouča bude sláviť postupné úspechy, ktoré sú výsledkom súdržného kolektívu a disciplinovaného prístupu. V Nemecku sa ukázalo, že táto cesta má potenciál a hráči sú s ňou stotožnení.
     
Ramsay nebol spokojný so všetkým, ale hráčov, ktorí by si zaslúžili pochvalu za výkony na Nemeckom pohári, konkretizovať nechcel: "Viacerí hráči hrali prvýkrát na medzinárodnom fóre, boli to pre nich poučné zápasy. Nechcem hovoriť, kto z nich bol najlepší, vyzdvihol by som celé mužstvo," uviedol Ramsay, ktorý vzápätí predsa len rozmenil svoje hodnotenie na drobné: "Dobre sa ukázal Bubelov útok, ktorý sa gólovo presadil v presilovkách, aj útok Krištofa sa ukázal v dobrom svetle. Každý hráč ma niečím zaujal."
     
Kanadský kouč Slovákov má o čom premýšľať. V zostave na decembrovú prípravu do Nórska, kedy sa Slováci predstavia na turnaji v Hamare, sa objavia ďalší noví hráči. Tri dni v Nemecku ukázali, že najväčšie starosti budú trénerom robiť brankári. S výhľadom na olympiádu i MS ich je momentálne v hre až poltucet. Napriek tomu, že sú to príjemné starosti, niet im čo závidieť. "Išli sme na turnaj s cieľom odohrať dobré zápasy, čo sa nám  podarilo, hráči môžu byť na seba hrdí. Vo všetkých zápasoch nás podržali brankári, s nimi som naozaj nadmieru spokojný," potvrdil Ramsay.  
     
Na kvalitne obsadenom turnaji v Augsburgu slovenskí reprezentanti naznačili, že kráčajú správnou cestou. Pod vedením nového trénera upravili celkovú bilanciu na 3 víťazstvá a 2 prehry, dôležité však neboli výsledky. "My sme v prvom rade chceli vidieť v akcii niektorých hráčov. Všetko je to určitý proces. Tréner Ramsay niečo nastavil, pred turnajom sme mali obavy, či nejaké výsledky uvidíme aj na ľade. Ale boli sme prekvapení, hráči si systém rýchlo osvojili a boli sme s ním aj úspešní v dvoch zápasoch. Videli teda, že funguje," povedal GM Miroslav Šatan.
     
Jednou z pozitívnych zmien na hre Slovenska bola veľká súdržnosť a spolupráca na všetkých postoch. Obrancovia pomáhali útočníkom, útočníci zasa obrane a všetci spoločne pomáhali brankárom. Počas troch zápasov hráči zblokovali množstvo pukov, čím výrazne pomohli otupiť snahu súperov pred bránkoviskom. "Nemyslím si, že to bolo  v minulosti typické pre našu hru, ale verím, že to bude jedna z jej charakteristických čŕt," dodal Šatan.
     
Partia okolo kapitána Petra Ölveckého nielenže po roku na Nemeckom pohári opäť obstála tak ako jej predchodcovia, ale svojimi výsledkami poslala jasný odkaz. "Ja by som nechcel porovnávať mužstvá vlani a teraz. Vlani sme tiež odohrali dobrý turnaj. Ale Ramsayov systém je pre nás niečo nové a ukázali sme, že v niektorých veciach  funguje. Nie je jednoduchý a je náročné dodržiavať ho celých 60 minút. Takže dúfam, že to takto bude pokračovať," poznamenal Marcel Haščák, autor dvoch gólov na turnaji. Aj on, rovnako ako ďalší hráči, túžia štartovať na olympiáde v Pjongčangu. "Myslím si, že sme o ňu pobili. Nikto nemá nič isté. Zostáva ešte veľa času, všetko  sa môže zmeniť, zostáva nám bojovať." Tento boj pozorne sledoval aj Šatan. "Odhadujem, že možno polovica hráčov z kádra v Nemecku pôjde na olympiádu. Ale to je len možno," uzavrel generálny manažér reprezentácií.


autor: TASR