Najnovšie hokejové správy  • Dnes po niekoľkomesačnom čakaní konečne štartuje základná časť NHL, fanúšikovia...


  • Vo svete športu sa pojem dynastia spája s tímami, ktoré vo svojich rokoch natoľko...


  • Fínsky hokejový klenot Jesperi Kotkaniemi prešiel za pár mesiacov poriadne dlhú cestu. Na...


  • V Toronte je v týchto dňoch veru poriadne horúco. Nové zmluvy pre hráčske hviezdy...


  • Na Floride mali po zbabranom finále konferencie s Washingtonom veľa dôvodov na zamyslenie....


  • S príchodom Erika Karlssona získali v lete 2018 Sharks status jedného z najužších...

Prezident Lukašenko tvrdo trestá Bielorusov za neúspechy

Alexander Lukašenko, FOTO © sportsnet.ca
 0 , 26.05.17 v kategórii: MS v hokeji
Bieloruský líder Alexander Lukašenko si za svoje vladárske metódy vyslúžil prívlastok posledného diktátora Európy. Za neúspechy svojho hokejového tímu chce hráčov tvrdo trestať.

Prezident jednej z najchudobnejších krajín na starom kontinente rád zasahuje do všetkých oblastí života v jeho krajine. Svoju politiku predviedol už vlani, keď Bielorusi pobabrali takmer domáci šampionát v Rusku. V skupinovej fáze podľahli Maďarsku a museli sa zachraňovať výhrou v poslednom dueli s Francúzskom. Mimoriadne im pomohla aj tretia tretina zápasu so Slovenskom, v ktorej naši stratili veľmi sľubne rozohraný zápas.

Lukašenko vtedy verejne zúril. „Nechápem, čo v tom Petrohrade predvádzali," povedal. Prezident vytvára domácemu Dynamu Minsk v KHL skvelé podmienky, do ktorých investuje nemalé prostriedky zo štátnej kasy. Rovnako tak umožnil na pomery východných krajín bleskovú naturalizáciu osobností ako Lalande, Platt či Linglett. „Pozrieme sa na platy funkcionárov aj na ich prácu. Mám pocit, že niektorým zamrzli mozgy," povedal Lukašenko, ktorý vo svojej kritike zašiel ešte ďalej. „Kto nechce pracovať, pôjde zametať ulice."

Či to hokejovému zväzu a funkcionárom pomohlo sme mohli vidieť v tomto roku. Bielorusi znovu neoslnili, hoci si viedli neporovnateľne lepšie. Bodík ukradli Francúzom, za tri body zvíťazili nad Slovinskom i Nórskom. Na postupové priečky sa však pozerali z úctivej vzdialenosti a otvorene povedané, ich zápas so Slovinskom bol v podstate priamym bojom o záchranu.

Po roku svoju tvrdú rétoriku Lukašenko ešte priostril. „Obrovské peniaze idú z rozpočtu na hokej, no výsledky žiadne." Prezident tentoraz nepriamo obvinil aj hráčov. „Boli to totálne slabé výkony, bez individuálnych schopností a tímovej hry," povedal pričom im aj určil konkrétny trest. „Žiadne peniaze, kým nebudú výsledky. Ak bude výsledok, budú peniaze. Keď beriete peniaze zo štátneho rozpočtu, tak si ich aj odpracujte." V praxi by to malo znamenať nižšie dotácie, ktoré budú nahrádzané bonusmi za konkrétne výsledky či umiestnenia.

Asi ťažko si vieme podobnú rétoriku predstaviť od našich lídrov. „Vozia sa v Mercedesoch, no výsledky nemajú," odkázal Alexander Lukašenko, ktorý mimochodom hokej rekreačne hráva a je jeho veľkým fanúšikom.autor: Matúš Pavlík