Najnovšie hokejové správy  • Americký útočník má za sebou životnú základnú časť, zaznamenal skvelých 92...


  • Kontinentálna hokejová liga čelí od čias svojho vzniku početnej kritike, týkajúcej sa...


  • Alexander Ovečkin je najlepším strelcom svojej generácie. Ani vo veku 32 rokov neochabuje...


  • Fínsky klub oznámil príchod nových hráčov.


  • Väčšinu ostatnej sezóny vynechal pre zranenie.


  • Médiá to tento týždeň všetko dopodrobna zistili. Evander Kane mal so svojim novým...

Pochybný experiment á la Hanlon? Alebo stlačí Ramsay tlačítko REŠTART slovenského hokeja?

Craig Ramsey, FOTO © cbc.ca
 0 , 12.08.17 v kategórii: Slovenský hokej
Slovenský hokej sa dostal na križovatku. Vyberie sa cestou úspechu alebo sklamania?

Slovenský hokej sa dostal do zložitej situácie. Ubúda našich hráčov v zámorskej NHL, dokonca ubúda aj počet draftovaných Slovákov do kanadsko-americkej profiligy. Seniorská slovenská reprezentácia na MS roky čaká na postup zo skupiny do vyraďovacej časti turnaja. O boji o cenné kovy nemôže byť ani reč. Výber Zdena Cígera na tohtoročnom šampionáte len o vlások unikol zostupu.

Slovenský hokej stojí na križovatke. Vydá sa cestou úspechu, alebo budeme svedkami ďalších sklamaní, ktorých, priznajme si, bolo v posledných rokoch viac než dosť. Došlo k zmenám v štruktúrach nášho hokeja. Vlani sa na stoličku prezidenta zväzu dostal Martin Kohút. Splnil svoj hlavný cieľ a to angažovanie Miroslava Šatana do pozície generálneho manažéra reprezentácie. 


Šatan je doslova zárukou úspechu. Tie zbieral ako na bežiacom páse počas aktívnej hokejovej kariéry, no blysol sa aj pri svojej prvej funkcionárskej misii. Pod jeho manažérskou taktovkou sa na septembrovom Svetovom pohári v kanadskom Toronte Tím Európy dostal prekvapujúco až do finále. Svoje kontakty, funkcionárske kvality a schopnosti pretavil do angažovania kanadského trénera Craiga Ramseyho. Ten nahradil Cígera na stoličke kouča A-tímu. Stojí pred ním neľahká úloha. Reštartovať slovenský hokej a na spomínanej križovatke ukázať ten správny smer.


„Som rád, že takýto odborník, ktorý pôsobil v NHL ako hráč a dlhé roky ako tréner v rôznych úlohách, príde k nám a pomôže nám prenastaviť alebo nasmerovať hokej nejakými novými odbornými vecami k novej epoche," zaželal si Šatan tesne po oznámení mena nového reprezentačného trénera. Pred Ramseym stoja dve hlavné misie: „Aby bol hlavný tréner reprezentácie, a aby bol akýsi mentor pre všetkých mládežníckych trénerov, ktorých sme teraz menovali. Verím, že si spoločným úsilím utvoria jednotný hrací systém a budú pracovať, aby hráči vyrastali v jednotnom systéme a postupne sa v jednotlivých ročníkoch zdokonaľovali," dodal Šatan.


Šatan už dopredu avizoval, že sa obzerá po skúsenom odborníkovi v zahraničí. 66-ročný Ramsey má skúseností na rozdávanie. Odohral takmer štrnásť sezón v NHL počas ktorých sa stal doslova ikonou Buffala Sabres. Od roku 1985 pracoval v zámorskej profilige vo viacerých kluboch a vo viacerých funkciách. Buffalo, Florida, Dallas, Ottawa, Philadelphia, Tampa Bay, Boston, Atlanta, Edmonton, či Montreal. Zoznam jeho funkcionárskych zastávok je dlhý. Nie inak je tomu v prípade funkcií, ktoré zastával - hlavný tréner, asistent trénera, asistent generálneho manažéra, skaut, či tímový konzultant.


O jeho odbornosti a spôsobilosti nemôže byť pochýb. Aj verejnosť prijala angažovanie Kanaďana Ramseyho na pozíciu hlavného trénera slovenskej reprezentácie pozitívne. Určite pozitívnejšie, než tomu bolo v prípade Kanaďana Glena Hanlona. Pochybný experiment v rokoch 2010-2011 neslávil úspech. Tento prípad sa však opakovať pri Ramseym nebude. Šatan mu totiž vytvorí priaznivé podmienky na prácu a obklopí ho tímom ľudí, ktorí mu nepodpília konár, na ktorom bude sedieť.
Plusy angažovania Craiga Ramseyho do pozície hlavného trénera Slovenska


+ obrovské hráčske i funkcionárske skúsenosti z najkvalitnejšej ligy sveta NHL


+ pomôcť v rozvoji môže nielen hráčom, ale i trénerom, s ktorými bude spolupracovať


+ ako Kanaďan môže do nášho herného štýlu "naočkovať" väčšiu dravosť a priamočiarosť, ktorá nám akútne chýba


+ v NHL spolupracoval s viacerými Slovákmi, z ich strany na jeho adresu zaznievajú len pozitívne ohlasy


+ prinesie nadhľad, nie je zviazaný žiadnymi väzbami, či tlakmi, slovenský hokej je pre neho čistým listom papiera


Mínusy angažovania Craiga Ramseyho do pozície hlavného trénera Slovenska


- v posledných dvoch rokoch príliš nebol aktívne angažovaný v hokejovom dianí, sezóna 2015-16 bola v jeho podaní voľná, v uplynulom ročníku bol konzultantom v Montreale, teda dva roky nepracoval na trénerskej pozícii


- odlišná mentalita, podobne ako Hanlon možno narazí na odlišnosti v správaní a prístupe Slovákov, navyše istý čas mu potrvá, kým sa v slovenskom hokeji dostatočne zorientuje
autor: Michal Sedlák