Najnovšie hokejové správy  • Dnes po niekoľkomesačnom čakaní konečne štartuje základná časť NHL, fanúšikovia...


  • Vo svete športu sa pojem dynastia spája s tímami, ktoré vo svojich rokoch natoľko...


  • Fínsky hokejový klenot Jesperi Kotkaniemi prešiel za pár mesiacov poriadne dlhú cestu. Na...


  • V Toronte je v týchto dňoch veru poriadne horúco. Nové zmluvy pre hráčske hviezdy...


  • Na Floride mali po zbabranom finále konferencie s Washingtonom veľa dôvodov na zamyslenie....


  • S príchodom Erika Karlssona získali v lete 2018 Sharks status jedného z najužších...

Po boku Tavaresa medzi elitu NHL. Josh Bailey žiari v drese Islanders

Josh Bailey, FOTO © alchetron.com
 0 , 22.12.17 v kategórii: Všeobecné
Jubilejná desiata sezóna v NHL má pre neho prívlastok životná.

New York Islanders využil svoj prvokolový draftový výber v roku 2008 na zisk Josha Baileyho. V konkurencii Stevena Stamkosa alebo Drewa Doughtyho sa kanadský útočník zaradil na deviate miesto. Svoj potenciál však dlho nenapĺňal. Výraznejšie sa presadzuje až v aktuálnej sezóne, keď nastupuje po boku kapitána Johna Tavaresa.

Dvadsaťosemročný Bailey bez problémov zvládol prechod z juniorky do NHL. Ihneď naskočil do seniorského hokeja najvyššej úrovne a zdalo sa, že bude platným členom zostavy New Yorku Islanders. Predpoklady sa potvrdili, kanadský forvard si našiel svoje miesto, no nikdy nebol vyložene mužom do prvých dvoch formácií.

Baileymu postupne prischli defenzívne úlohy, pri ktorých mohol potvrdiť svoju komplexnosť. Počas prvých ôsmich sezón v NHL nazbieral maximálne 41 kanadských bodov a vyzeralo to tak, že si ponechá nálepku spoľahlivého pracanta.

Už v predchádzajúcom ročníku však Bailey naznačil herný progres. Islanders sa síce trápili, ale niekdajšia draftová deviatka skončila v tímovej produktivite na druhom mieste za hviezdnym Johnom Tavaresom. V 82 dueloch základnej časti nazbierala vo svojom prípade rekordných 56 bodov za 13 gólov a 43 asistencií.

V aktuálnej sezóne je už Josh Bailey verným spoločníkom Johna Tavaresa v elitnej formácii „ostrovanov". Pôvodne na jeho mieste nastupoval Jordan Eberle, no závere októbra došlo k zmene a prvý útok odvtedy pôsobí v zložení Josh Bailey – John Tavares – Anders Lee.

Súhra tejto trojice je základom ofenzívnej sily Islanders. Newyorčania nastrieľali v 35 dueloch už 125 gólov al epším útokom sa môže pochváliť už iba Tampa Bay Lightning. Najlepšie trio pritom spolu dosiahlo až 52 presných zásahov a dokopy nazbieralo 126 bodov. Momentálne ťahá sériu šiestich duelov so zápisom do štatistík.

Výborne sa dopĺňajú najmä Tavares s Baileym, keďže obaja zaznamenali už 45 bodov v 35 ligových dueloch a patria do TOP 5 kanadského bodovania NHL. Druhý menovaný má bilanciu 10+35 a je viac než pravdepodobné, že prekoná svoje osobné maximum v produktivite z predošlej sezóny.

O Baileyho pohode svedčí aj minulotýždňový prvý hetrik v profesionálnej kariére, ktorý dosiahol do siete Columbusu.  Vúvode ročníka sa takisto prezentoval jedným z najkrajších gólov doterajšieho priebehu základnej časti.

Baileyho prvý hetrik v NHL


Krásna gólová akcia Josha Baileyho


 autor: Tomáš Lengyel