Najnovšie hokejové správy  • Jeden z hlavných kandidátov na Calder Trophy pre najlepšieho nováčika? Určite áno....


  • Pred dvoma mesiacmi zdvihol kapitán Washingtonu Alexander Ovečkin prvýkrát nad hlavu...


  • Vo svojej nováčikovskej sezóne odohral 62 zápasov a strelil 29 gólov. Nebyť zranení...


  • Hviezdny švédsky obranca ešte pred mesiacom plnil titulky. Jeho trejd bol na spadnutie,...


  • Po dlhých týždňoch špekulácii sa napokon rozhodlo, že štvorka draftu Brady Tkachuk...


  • Minulotýždňovým podpisom Dylana Larkina sa klub Detroit Red Wings dostal nad maximálny...

Netradičný tip na najlepšieho nováčika? Andreas Johnsson

Andreas Johnsson
 0 , 7.08.18 v kategórii: Všeobecné
Každoročná debata. Mladí hráči sa do NHL presadzujú stále viac a ich vplyv na hru je naozaj nesmierny. Kto bude tým najlepším v sezóne 2019/19?

Rovnakú otázku dostal expert nhl.com a bývalý útočník Toronta, Tampy, Phoenixu, Montrealu a St. Louis Mike Johnson. Ten mal vybrať nováčikov, ktorých sa v novej sezóne oplatí sledovať a nevolajú sa Rasmus Dahlin. Vybral si dvojicu Casey Mittelstadt – Andreas Johnsson. Kým u prvého menovaného to nie je žiadne prekvapenie, tak ten druhý je pomerne nenápadným, no zato dobrým kandidátom na post najlepšieho novica v lige.

Rodák z Gävle bol Torontom vybraný v siedmom kole draftu 2013 a nemeria ani 180 centimetrov. V dave menom NHL ho teda ľahko prehliadnuť. V sezóne 2015/16 ale patril k najproduktívnejším hráčom švédskej ligy. Sezónu nato prestúpil do zámoria a v poslednej sezóne už tvrdil muziku na farme Maple Leafs. V závere základnej časti si vybojoval „povolávací rozkaz" do NHL a miesto v zostave si udržal aj v play-off.

Po vypadnutí Leafs smeroval späť na farmu, kde Torontu Marlies pomohol ku Calder Cupu. V šestnástich zápasoch vyraďovacích bojov zaznamenal 24 bodov. Mal teda leví podiel na zisku cennej trofeje. Je teda len logické, že dostal aj Jack A. Butterfield Trophy (obdobu Conn Smythe Trophy v NHL) pre najlepšieho hráča play-off.

„Vždy to bol ofenzívny hráč, no posunul sa na ďalší level, teraz je to dominantný ofenzívny hráč a zvláda všetky činnosti," hodnotí jedného zo svojich elitných zverencov kouč Marlies Sheldon Keefe. „Prešiel cestou od spoľahlivého hráča k rozdielovému."

Ako sám povedal, je toho ešte veľa na čom chce pracovať. Nakoľko nemá dostatočnú výšku, rád by pribral a zosilnel aby bol lepšie pripravený na NHL. Vie, že vyšších a ťažších súperov v súbojoch nepretlačí, no potrebuje fyzickú silu v osobných súbojoch, lebo jedine tak môžete vybojovať puk. A Toronto ho bude potrebovať v optimálnej forme. Aby totiž získalo Johna Tavaresa muselo obetovať viacero dôležitých členov zostavy. Odišli James van Riemsdyk, Leo Komarov, Matt Martin či Tyler Bozak. Na ľavom krídle sa tak uvoľnilo miesto, napríklad v treťom útoku vedľa Kadriho a Kapanena. To vôbec neznie zle.autor: Matúš Pavlík