Najnovšie hokejové správy  • Jeden z hlavných kandidátov na Calder Trophy pre najlepšieho nováčika? Určite áno....


  • Pred dvoma mesiacmi zdvihol kapitán Washingtonu Alexander Ovečkin prvýkrát nad hlavu...


  • Vo svojej nováčikovskej sezóne odohral 62 zápasov a strelil 29 gólov. Nebyť zranení...


  • Hviezdny švédsky obranca ešte pred mesiacom plnil titulky. Jeho trejd bol na spadnutie,...


  • Po dlhých týždňoch špekulácii sa napokon rozhodlo, že štvorka draftu Brady Tkachuk...


  • Minulotýždňovým podpisom Dylana Larkina sa klub Detroit Red Wings dostal nad maximálny...

Náhrada za Panarina? Ruský mladík prežil pád meteoritu a chce sa pobiť o NHL

Vitalij Abramov
 0 , 23.07.18 v kategórii: Všeobecné
Momentálne asi najlepší prospekt, ktorého má Columbus k dispozícii. Senzačný ruský útočník Vitalij Abramov má pred štartom novej sezóny jediný cieľ, presadiť sa medzi seniormi.

Patril k vládcom posledných troch sezón juniorskej QMJHL. V sezóne 2015/16 bol vyhlásený za najlepšieho nováčika súťaže. Ako čerstvo 18-ročný zakončil rok s 93 bodmi (mimochodom len šesť bodov za trojkou draftu a jeho budúcim spoluhráčom Pierre-Lucom Duboisom), čo v produktivite stačilo na 5. miesto. To mu malo v drafte vyniesť výber v prvom kole. Väčšina tímov sa však zľakla jeho drobnej postavy, a tak prišiel na rad až v úvode toho tretieho. O rok neskôr už nemal konkurenciu a so 104 bodmi sa stal najproduktívnejším hráčom. Vďaka čomu si odniesol Michel Briere Trophy pre najužitočnejšieho hráča QMJHL. Presne 104 bodov zaznamenal aj v poslednom ročníku, avšak odohral o 10 zápasov menej. Mal teda najlepší bodový priemer v súťaži.

Až by sa mohlo zdať, že meno Vitalij Abramov by mal v severnej Amerike poznať každý. Veď z výpočtu jeho úspechov je jasné, že sa jedná o mimoriadne talentovaného hokejistu. Ale nie je to tak. Čerstvo 20-ročný rodák z Čeljabinsku má pred sebou zatiaľ najväčšiu výzvu v kariére. Presadiť sa do hlavného tímu Columbusu Blue Jackets už na jeseň 2018. Podľa mnohých totiž začne sezónu na farme, kde bude musieť svojim šéfom ešte mnoho dokazovať.

Napríklad aj to, aká pozícia mu vyhovuje najviac. Hoci to znie trochu zvláštne, byť ofenzívnym univerzálom nie je v NHL vždy výhoda. Nakoľko bol Abramov v QMJHL hviezdou prvej kategórie, tréneri ho nasadzovali na každom poste. Vyskúšal si hru na oboch krídlach i pozíciu centra. Nakoľko má Columbus v strede útoku hojné zastúpenie, zdá sa, že v prípade nasadenia v NHL ho čakajú úlohy na krídle.

„Na tom nezáleží," hovorí Abramov. „Môžem hrať centra, môžem hrať aj krídlo. Ak tréner bude chcieť aby som chytal, môžem byť brankárom." Do kempu Blue Jackets prišiel vlani s ambíciou zotrvať medzi seniormi. Veď na jar 2017 si vyskúšal AHL a darilo sa mu náramne. V štyroch zápasoch zaznamenal štyri body. Pár mesiacov neskôr ale musel prehrýzť fakt, že vedenie ho posiela opäť do juniorky.

„Chcem sa dostať do NHL," má dnes jasno Abramov. „Myslím, že tento rok sa môžem ukázať." Väčšie nádeje doň vkladajú aj tímoví šéfovia. Tí naznačujú, že ruský mladík je súčasťou dlhodobých plánov Columbusu. „Hra na pozícii centra z neho urobila lepšieho hráča," povedal Chris Clark, rozvojový kouč klubu. „Už vie ako hrať na najvyššej úrovni."Jeho defenzívna hra vlani spôsobila, že sa neudržal medzi mužmi. To sa ale teraz už zmenilo.

Najväčšou otázkou tak stále zostáva Abramovova postava. Meria len 175 centimetrov, takže musí do hry pridať poriadnu dávku hokejového umu. „Počas svojej juniorskej kariéry ukázal, že dokáže skórovať," povedal generálny manažér Jarmo Kekäläinen. „Má šikovnosť, ktorú potrebujete, aby ste bojovali o miesto v NHL."

Abramov je na život v severnej Amerike dokonalo adaptovaný. Toto bude už jeho štvrtá sezóna v severnej Amerike, jeho prechod do zámoria podľa jeho slov uľahčila aj udalosť z 15. februára 2013. Vtedy ešte len 15-ročný chalan patril k priamym svedkom pádu meteoritu neďaleko Čeljabinsku. Planétka 86039 s hmotnosťou takmer 10 tisíc ton explodovala asi vo výške 40 kilometrov nad zemou silou zodpovedajúcou dvadsiatim atómovým bombám použitých v Hirošime a dopadla na zem. Najviac zasiahnutý bol práve Vitalijov rodný Čeljabinsk. Podľa medializovaných informácii sa vtedy zranilo takmer 1500 ľudí, našťastie nikto neprišiel o život.

„Bol som v škole, keď sa zrazu okná v triede rozleteli," spomínal Abramov na nešťastné udalosti ešte v roku 2016. „Všetky okná v meste boli rozbité. Zavládla ohromná panika, bolo to niečo, čo nikto z nás predtým nezažil. Normálny deň v škole a zrazu padol meteorit." Väčšina zranení bola spôsobená práve sklom z okien, ktoré nemohli vydržať nápor tlakovej vlny vybuchujúceho vesmírneho telesa.autor: Matúš Pavlík