Najnovšie hokejové správy  • Dnes po niekoľkomesačnom čakaní konečne štartuje základná časť NHL, fanúšikovia...


  • Vo svete športu sa pojem dynastia spája s tímami, ktoré vo svojich rokoch natoľko...


  • Fínsky hokejový klenot Jesperi Kotkaniemi prešiel za pár mesiacov poriadne dlhú cestu. Na...


  • V Toronte je v týchto dňoch veru poriadne horúco. Nové zmluvy pre hráčske hviezdy...


  • Na Floride mali po zbabranom finále konferencie s Washingtonom veľa dôvodov na zamyslenie....


  • S príchodom Erika Karlssona získali v lete 2018 Sharks status jedného z najužších...

Lotyšská renesancia. Hokejisti z Pobaltia sa tlačia do NHL

Rudolfs Balcers
 0 , 21.02.18 v kategórii: Všeobecné
V najkvalitnejšej lige sveta by sa mohol zvýšiť počet lotyšských hokejistov.

Jediným Lotyšom stabilne nastupujúcim v NHL je už dlhodobo útočník Buffala Sabres Zemgus Girgensons. Urastený forvard obliekla dres „šablí" piatu sezónu v rade. V blízkej budúcnosti ho môžu doplniť ďalší rodáci z pobaltskej krajiny.

Na svoju šancu v prvom tíme San Jose Sharks momentálne čaká útočník Rudolfs Balcers. Dvadsaťročný hokejista zaujal vo svojej premiérovej sezóne v AHL natoľko, že sa dostal do kádra „žralokov" a je pripravený zasiahnuť do prvého zápasu v NHL. Doteraz nastupoval výlučne na farme, kde v 47 dueloch nazbieral 33 bodov (14+19). 

Ľavý krídelník zamieril do Severnej Ameriky iba v minulom ročníku, keď bol hráčom Kamloops Blazers v juniorskej súťaži WHL. Svoje kvality potvrdil vynikajúcou sezónou, v ktorej nastrieľal parádnych 40 gólov v základnej časti. Ak udrží nastolený trend výkonnosti, mohol by čoskoro získať stabilné miesto v NHL.

Podobne v dobrom svetle sa ukazuje aj ďalší útočník Teodors Blugers. O tri roky starší center patrí do organizácie Pittsburghu Penguins. Už druhú sezónu pravidelne hráva v AHL za Wilkes-Barre a postupne vylepšuje svoje štatistiky. V aktuálnom ročníku si pripísal 26 bodov v 45 stretnutiach a dokonca dostal povolanie do prvého tímu.

Za Pittsburgh zatiaľ nenastúpil, no patrí do okruhu hráčov, ktorí sa môžu v prípade zranenia členov základnej zostavy posunúť o level vyšiel. Blugers má na rozdiel od svojho krajana bohaté skúsenosti so zámorským hokejom. V USA pôsobil už od stredoškolského veku a súčasná sezóna je pre neho už deviata v tejto krajine.

O miesto v NHL bojujú aj dvaja lotyšskí gólmani. Pozornosť púta predovšetkým mladší z tejto dvojice – Matiss Kivlenieks. Rižský rodák odišiel z domova pred sezónou 2013/14 a cez nižšie juniorské ligy MNJHL a NAHL sa prepracoval až do elitnej USHL, kde strávil celý minulý ročník. V tíme Sioux City Musketeers sa stal hráčom roka aj najlepším brankárom v USHL a ovládol všetky gólmanské štatistiky štatistiky.

Kivlenieks dostal v lete zmluvu od Columbusu Blue Jackets aj bez toho, aby bol draftovaný. Mladý Lotyš momentálne chytá na farme v Clevelande, kde zažíva premiéru medzi seniormi. V AHL zatiaľ absolvoval 30 zápasov s úspešnosťou zásahov 89,5 %, ale napriek tomu sa mu ušla pozvánka do prvého tímu. Za Columbus však ešte nenastúpil.

Už dlhšie sa snaží o prienik do NHL ďalší brankár Kristers Gudlevskis, ktorý je momentálne súčasťou organizácie New Yorku Islanders. V predchádzajúcich troch sezónach však patril Tampe Bay Lightning a zaznamenal päť štartov v zámorskej profilige. Väčšinu času ale strávil na farme v AHL a je možné, že jeho účinkovanie v Severnej Amerike sa po tejto sezóne skončí.

 autor: Tomáš Lengyel