Najnovšie hokejové správy  • Dnes po niekoľkomesačnom čakaní konečne štartuje základná časť NHL, fanúšikovia...


  • Vo svete športu sa pojem dynastia spája s tímami, ktoré vo svojich rokoch natoľko...


  • Fínsky hokejový klenot Jesperi Kotkaniemi prešiel za pár mesiacov poriadne dlhú cestu. Na...


  • V Toronte je v týchto dňoch veru poriadne horúco. Nové zmluvy pre hráčske hviezdy...


  • Na Floride mali po zbabranom finále konferencie s Washingtonom veľa dôvodov na zamyslenie....


  • S príchodom Erika Karlssona získali v lete 2018 Sharks status jedného z najužších...

Lašák bol na inšpekcii vo Fínsku. Godlovi ublížil jeho agent, tvrdí

Denis Godla, FOTO © kalpa.fi
 0 , 28.09.17 v kategórii: Slováci v zahraničí
Ján Lašák sa zapracováva do pozície trénera brankárov v slovenskej reprezentácii.

Ján Lašák po minulej sezóne skončil v Liberci. Hovorilo sa o tom, že by mal prísť uzavrieť úspešnú kariéru do Zvolena, no napokon z toho zišlo a skúsený gólman sa rozhodol uzavrieť kariéru. Dlho však bez práce nezostal. Nový generálny manažér reprezentácie Miroslav Šatan si na neho spomenul pri obsadzovaní pozície trénera brankárov. A Lašák prikývol. V tejto funkcii už bol na lavičke národného tímu počas augustového prípravného dvojzápasu proti Česku.

„Nie je jednoduché všetko stíhať. Je rozdiel byť hráčom a trénerom. Hokejista príde v júli na prvý tréning a vie presne, čo bude robiť trebárs v marci. Celý program má nalinkovaný. Teraz si musím organizovať harmonogram sám. Najazdil som už toľko kilometrov, že mám z toho niekedy chaos a nie všetko robím správne. Na druhej strane mi veľa chalanov povedalo, že taký je len prvý rok, potom sa to upraví. Inak ma nová robota baví. Ani raz som nemal nutkanie vrátiť sa do bránky," prehovoril Lašák o svojej novej práci pre Pravdu.

Lašák je s reprezentáciou veľmi úzko spätý, ako brankár stál pri jej najväčších úspechoch - je držiteľom kompletnej medailovej zbierky z MS. 38-ročný rodák zo Zvolena má bohaté skúsenosti, počas aktívnej kariéry pochodil zámorie aj Európu. V NHL odhchytal síce len šesť zápasov, no pôsobil v nižších súťažiach IHL, ECHL a AHL. V Česku pôsobil v Pardubiciach i Liberci, bohaté skúsenosti nazbieral v Rusku, chytával za Petrohrad, Atlant Mytišči či Amur Chabarovsk a rok odchytal v "krajine tisícich jazier" za Jokerit Helsinki.

Apropo Fínsko. Nedávno absolvoval cestu do tejto severskej krajiny, aby načerpal nové skúsenosti, ktoré môže využiť pri začínajúcej kariére trénera gólmanov. „Bolo až neuveriteľné, akí ústretoví k nám Fíni boli. Zavolali sme do štyroch klubov a v každom nám odkryli všetky tajomstvá – od výchovy šesť až desaťročných detí až po juniorku. Videli sme, ako sa pripravujú a trénujú. Táto cesta mi ušetrila dva, tri roky práce. Čiastočne mi zmenila myslenie. Zistil som, že časť vecí, ktoré som si myslel, že robím správne, treba zmeniť. Potvrdilo sa mi, ako dôležité je, aby sa tréneri vzdelávali," uviedol Lašák.

Vo fínskej Liige, ktorá je považovaná za jednu z najlepších súťaží na starom kontinente, pôsobí aktuálne Denis Godla. 22-ročný rodák z Kežmarku je vďaka svojim výkonom jedným z adeptov na reprezentačný dres v prebiehajúcej olympijskej sezóne. V drese tímu KalPa Kuopio sa mu darí, nastúpil v šiestich stretnutiach a s % úspešnosťou zásahov 93,1 je v hodnotení gólmanov na štvrtej priečke. Inkasoval priemerne len 1,84 gólu na zápas.

Godla sa do povedomia hokejovej verejnosti dostal na prelome rokov 2014 a 2015. Bol hlavným strojcom nečakaného bronzového úspechu slovenského tímu na MS dvadsiatok v Kanade. Dostal sa do All star tímu turnaja, vyhlásili ho za najužitočnejšieho hráča podujatia i za najlepšieho brankára. Zdalo sa, že na drafte NHL bude mať dvere otvorené. Opak bol pravdou. Nevybral si ho ani jeden tím. A tak sa Godla musí na vrchol prepracovať postupnými krokmi v Európe.

V sezóne 2015-16 chytal v druhej fínskej Mestis, žiaril v drese Hermes, vyhlásili ho za najlepšieho brankára sezóny. V minulej sezóne už nakukol do elitnej Liigy. V drese KalPa Kuopio dostal šancu v 18 stretnutiach základnej časti a v 4 súbojoch play off, v ktorých nesklamal, ba práve naopak. Úspešnosťou 93,6 % a priemerom 1,46 zažiaril. Niet divu, že v úvode novej sezóny je v Kuopiu jednotkou. A svojimi doterajšími výkonmi potvrdzuje, že si tento post právom zaslúži.

„Pamätám si veľmi dobre, keď okolo neho vznikla šou po skvelých výkonoch na juniorských majstrovstvách sveta. Reálne mu ublížil jeho vtedajší agent. Osobne by som riešil jeho kroky úplne inak, ale podobné problémy som mal v takom veku aj ja," rozhovoril sa na Godlovu adresu Lašák. „Stalo sa a o to viac si cením, kam sa vytiahol. Nie je ľahké vypracovať sa vo Fínsku ako brankár – cudzinec. Vďaka tomu, čo dokázal, je z neho odolnejší brankár," vystrúhal mu veľkú pochvalu.


autor: Michal Sedlák