Najnovšie hokejové správy  • Dnes po niekoľkomesačnom čakaní konečne štartuje základná časť NHL, fanúšikovia...


  • Vo svete športu sa pojem dynastia spája s tímami, ktoré vo svojich rokoch natoľko...


  • Fínsky hokejový klenot Jesperi Kotkaniemi prešiel za pár mesiacov poriadne dlhú cestu. Na...


  • V Toronte je v týchto dňoch veru poriadne horúco. Nové zmluvy pre hráčske hviezdy...


  • Na Floride mali po zbabranom finále konferencie s Washingtonom veľa dôvodov na zamyslenie....


  • S príchodom Erika Karlssona získali v lete 2018 Sharks status jedného z najužších...

Kyle Turris: V Ottawe ma nechceli majitelia

Kyle Turris
 0 , 14.12.17 v kategórii: Všeobecné
Jeho výmena aj päť týždňov po jej uskutočnení rezonuje éterom NHL. Dôvodom sú jednak celkom odlišné výkony jej aktérov, taktiež nové a nové skutočnosti, ktoré vyplávali na povrch.

Kyle Turris po prestupe nabral skutočne veľkolepú formu. V úlohe centra prvého útoku vniesol do plachiet mocného Nashvillu úplne nový vietor. Naproti tomu Matt Duchene, ktorý silno túžil po výmene zisťuje, aké zložité je hrať v Kanade, kde je hokej každodennou témou číslo jedna.

Rodák z provincie Britská Kolumbia pred včerajším zápasom s Vancouverom pricestoval prakticky domov. S novinármi sa v rozhovore ohliadol aj za nedávnym trejdom, a potvrdil reči, ktoré éterom kolujú už niekoľko týždňov, ba dokonca rokov. A to reči o vplyve majiteľov na klub Ottawa Senators.

„Je to ťažké, pretože si myslím, že manažment so mnou chcel predĺžiť zmluvu, ale tiež myslím, že to nechceli majitelia," povedal Turris včera po rannom rozkorčuľovaní.

Od výmeny majú Preds famóznu formu, ich bilancia sa vyšplhala až na 12-2-2. Samotný kanadský center sa na tom podieľal 14-timi bodmi. Bilancia Ottawy je naproti tomu úplne opačná, a to 2-10-2. V Kanade však odmietajú akúkoľvek diskusiu o tom, že by majiteľ Eugene Melnyk mal na rozhodovanie vplyv.

„Všetko, čo sa týka hokeja prechádza cezo mňa, nie cez pána Melnyka,"odmietol akékoľvek špekulácie generálny manažér Pierre Dorion. „Rozhodli sme sa, samozrejme sme sa o tom rozprávali, než sme ten trejd urobili. Prajeme Kyleovi veľa šťastia, je to skvelý človek."

Zaujímavé tiež je, že Turris hneď po svojom prílete kývol Nashvillu na šesťročný kontrakt s priemerným platom 6 miliónov dolárov ročne. Bola pre Ottawu podobná čiastka nedosiahnuteľná? Iste, pred plánovaným podpisom Erika Karlssona, ktorý sprevádzajú mohutné špekulácie sa šetrí každý dolár, ale šesť miliónov je oproti predošlej gáži len o 2,5 milióna viac. Nezabúdajme pritom, že úplne rovnakú čiastku pojme aj kontrakt Duchenea, ktorý vyprší v júli 2019, presne ako ten Karlssonov. Mohli pritom v Ottawe pozabudnúť na plánované zvyšovanie platového stropu, ktorý môže o rok dosiahnuť až 82 miliónov, a na jeseň 2019 až 85 miliónov dolárov? To asi ťažko pripustiť.

V každom prípade budú Sens zvyšovanie platového stropu potrebovať. Pre budúcu sezónu budú bez zmluvy Cody Ceci a Mark Stone, ktorým bude potrebné zaplatiť viac. Aj preto sa v súvislosti s Ottawou silno špekuluje o trejde. V prípade, že by sa platový strop naozaj navýšil až na 82 miliónov dolárov, teoreticky by si v klube mohli oboch ponechať. Niečo také by však tímový rozpočet zatlačilo do kúta z pohľadu možnosti predĺžiť kontrakt Erika Karlssona.

Na záver ešte dodáme, že nech je vplyv majiteľa na manažment akokoľvek silný, Ottawe vymieňanie centrov veľmi nevychádza. Vlani Sens vymenili talentovaného Miku Zibanejada k newyorským Rangers za Derricka Brassarda, najmä z platových dôvodov. Herný prejav oboch aktérov bol však v nasledujúcej sezóne diametrálne odlišný. Rodák zo Štokholmu sa nakoniec zranil, aj to umožnilo Rangers získať pri rokovaniach o novej zmluve (ktoré Senators nechceli podstúpiť) lepšiu vyjednávaciu pozíciu a predĺžiť Mikov kontrakt až do roku 2022 za veľmi podobné peniaze aké dostáva Brassard. Zibanejad v tejto sezóne do svojho ďalšieho zranenia zbieral takmer bod na zápas.autor: Matúš Pavlík