Najnovšie hokejové správy  • Dnes po niekoľkomesačnom čakaní konečne štartuje základná časť NHL, fanúšikovia...


  • Vo svete športu sa pojem dynastia spája s tímami, ktoré vo svojich rokoch natoľko...


  • Fínsky hokejový klenot Jesperi Kotkaniemi prešiel za pár mesiacov poriadne dlhú cestu. Na...


  • V Toronte je v týchto dňoch veru poriadne horúco. Nové zmluvy pre hráčske hviezdy...


  • Na Floride mali po zbabranom finále konferencie s Washingtonom veľa dôvodov na zamyslenie....


  • S príchodom Erika Karlssona získali v lete 2018 Sharks status jedného z najužších...

Kto nahradí Cígera? Spomínajú sa najmä tieto dve mená

Norbert Javorčík, FOTO © TASR
 0 , 31.05.17 v kategórii: Slovenský hokej
Zdeno Cíger po dvoch rokoch končí na pozícii trénera slovenskej reprezentácie. Kto ho nahradí?

Norbert Javorčík a Vladimír Országh. Dvaja mladí tréneri, ktorí však už majú za sebou značné úspechy. Práve tieto dve mená sa v hokejovej verejnosti spomínajú asi najčastejšie, čo sa týka nástupcu Zdena Cígera na pozícii reprezentačného trénera Slovenska.

Javorčík i Országh patria k modernej trénerskej škole. Vo svojej praxi využívajú množstvo aktuálnych informácií, trendov, poznatkov. Kladú dôraz nielen na fyzickú, ale i mentálnu pripravenosť hráčov. Ich práca prináša svoje plody.

Javorčík bol trénerom úspešnej slovenskej osemnástky na domácich MS v Poprade a Spišskej Novej Vsi. Chlapci pod jeho vedením postúpili do štvrťfinále. Aj keď o medaily nebojovali, na Slovensku vyvolali hokejovú hystériu. Predvádzali oku lahodiaci moderný, aktívny, sebavedomý a útočný hokej.

Meno Norberta Javorčíka v súvislosti s novým reprezentačným koučom áčka spomenul samotný Zdeno Cíger v televíznej debate na Markíze s prezidentom zväzu Martinom Kohútom. Ten už vtedy podotkol, že si nemyslí, že by to bola Javorčíkova ambícia.

Mal pravdu, potvrdzujú to slová samotného Javorčíka. „V dlhodobom horizonte je to pre mňa určite mimoriadna výzva. V najbližšom čase však musím robiť postupné kroky, ktoré sú nevyhnutné, aby som mohol na ňu reálne pomýšľať. Preto v súčasnosti nemám túto ambíciu," zveril sa v rozhovore pre Denník N.

42-ročný kouč netají, že by sa chcel posunúť o stupienok vyššie a trénovať slovenskú reprezentačnú dvadsiatku. Pri kormidle dvadsiatky skončil Ernest Bokroš, miesto je stále voľné, Javorčík by mal možnosť viesť niektorých chlapcov, ktorých pozná dobre z pôsobenia v osemnástke. Chémia medzi nimi zjavne účinkovala.

Ešte viac hlasov hovorí za Vladimíra Országha. Len 40-ročný kouč má už bohaté trénerské skúsenosti. V realizačných tímoch sa pohybuje už osem rokov. Začínal ako asistent v Banskej Bystrici, v tejto pozícii strávil jednu sezónu na lavičke Slovana v KHL, asistentom bol na dvoch svetových šampionátoch i OH v Soči.

Országh posledné tri roky viedol ako hlavný kouč Banskú Bystricu, zakaždým ju priviedol do finále. Po neúspechoch s Košicami a Nitrou sa mu v uplynulej sezóne konečne podarilo získať pre "baranov" historický prvý extraligový titul. Na klubovej úrovni bude pokračovať pod Urpínom.

Legendárny Bedřich Brunclík, či Richard Zedník s Michalom Handzušom sa zhodujú. Novým reprezentačným koučom áčka by mal byť podľa nich Vladimír Országh. „Na striedačke by mali byť úspešní tréneri. Napríklad Vladimír Országh z Banskej Bystrice, či žilinský Milan Jančuška, ktorý je už v Košiciach," uviedol Brunclík v rozhovore pre Šport.

Bývalý Országhov kolega zo striedačky Banskej Bystrice Richard Zedník zdieľa rovnaký názor. „Ak hovoríme o slovenských tréneroch, tak kritériá spĺňa jedine Vlado Országh." Podobne rezolútne sa vyjadril aj skúsený Michal Handzuš, ktorý v Bystrici pod vedením Országha získal historický titul. „Zo Slovenska by som si vedel predstaviť jednoznačne Vlada Országha. Do Banskej Bystrice priniesol koučing, na ktorý som bol zvyknutý v NHL."

Handzuš však jedným dychom dodal, že Országh o pozíciu reprezentačného kouča áčka nemá záujem. „Vlado mi však povedal už po šampionáte v roku 2015 v Česku, kde bol asistent trénera Vůjtka, že reprezentačný tréner nechce byť. Vidí, že ešte potrebuje každodennú prácu v klube, aby sa mohol zlepšovať."


autor: Michal Sedlák