Najnovšie hokejové správy  • Ak chcete vybrať jeden tím, ktorý vlani v play-off chýbal, no v tejto sezóne sa doň...


  • Ukrajinský hokej zažíva v poslednom desaťročí ohromný úpadok. Momentálne má čo...


  • Calgary vlani vstúpilo do nového ročníka na vlne veľkých očakávaní. Aj preto bolo...


  • Alex Tuch sa narodil 10. mája 1996 v meste Syracuse v americkom štáte New York. Jeho...


  • Nevysoký kanadský obranca Mathew Maione zažíva nevídaný štart do novej sezóny. Má...


  • Možno Dallas považovať za jedno z najväčších sklamaní posledných dvoch rokov? Po tom,...

Kruté „pravidlo" KHL: Vyhráš základnú časť, nezískaš Gagarinov pohár

SKA Petrohrad
 0 , 12.04.18 v kategórii: Všeobecné
Ešte žiaden tím v histórii ligy neovládol dlhodobú súťaž aj play-off.

Od konca jubilejnej desiatej sezóny Kontinentálnej hokejovej ligy nás delí už len finálová séria o Gagarinov pohár. Už teraz je jasné, že ho nezíska mužstvo, ktoré bolo najlepšie v základnej časti. Takýto zápis sa ešte nepodaril ani jednému klubu.

Radulov a spol. museli počkať

Úvodné dva ročníky KHL priniesli dve celkové prvenstvá pre Ak Bars Kazaň. Tatársky klub pritom vstupoval do play-off najskôr z tretieho miesta v celoligovej tabuľke a v nasledujúcej sezóne bol až siedmym najlepším tímom súťaže. Základnú časť v edíciách 2008/09 a 2009/10 ovládol Salavat Julajev Ufa na čele s hviezdnym Alexandrom Radulovom. V prvom prípade však šokujúco nestačil na Avangard Omsk už v predkole play-off a o rok neskôr ho vyradila Kazaň v semifinále.

Bohatá Ufa sa dočkala až na konci sezóny 2010/11. Vtedy vyhral základnú časť Avangard Omsk, ktorý navyše vstupoval do vyraďovačky vo vynikajúcej forme, keď neprehral osemnásť ligových súbojov po sebe. V konferenčnom štvrťfinále však s problémami vyradil Nižnekamsk na sedem zápasov a v nasledujúcom kole nestačil na Magnitogorsk. Vďaka tomu sa otvorila cesta k premiérovému titulu Salavatu Julajev Ufa, ktorý postupne zdolal Astanu, Kazaň, Magnitogorsk aj Mytišči a prehral len päť duelov.

Dvakrát a dosť

Ročníky 2011/12 a 2012/13 mali totožného celkového víťaza, keďže Gagarinov pohár získalo dvakrát po sebe Dinamo Moskva. Do play-off vstupovalo zhodne z tretieho miesta v západnej konferencie. Najlepšiu východiskovú pozíciu pred vyraďovacími bojmi v tom čase nevyužili Traktor Čeľabinsk a SKA Petrohrad.

Moskovské Dinamo mohlo hneď v nadchádzajúcej sezóne skompletizovať zlatý hetrik. Prvýkrát v histórii KHL vyhralo základnú časť a logicky bolo pasované za najväčšieho favorita. Silný a vyvážený tím však stroskotal na úvodnej prekážke, keď prehral v sedemzápasovej sérii s Lokomotivom Jaroslavľ. Kluby zo západu napokon prekonal víťaz východnej konferencie Metallurg Magnitogorsk, ktorý v prvých troch kolách prehral len dva duely a vo vyrovnanom finále pokoril Lev Praha.


Hegemónia CSKA bez titulu

Medzitým sa na scénu dostávala slávna ruská značka. CSKA Moskva sa finančne stabilizoval, postupne pritiahol do kádra viacero hviezdnych hráčov a začal pomýšľať na víťazstvo v Gagarinovom pohári. „Armejci" mali na to najlepšie predpoklady. V sezónach 2014/15, 2015/16 aj 2016/17 sa stali víťazom základnej časti. Ani raz však nezískali majstrovskú trofej.

Edícia 2014/15 sa skončila premiérovým triumfom Petrohradu, ktorý obsadil v základnej časti druhé miesto za suverénnym CSKA. O rok neskôr Moskovčania vyradili SKA v konferenčnom finále jasne 4:0 na zápasy a zdalo sa, že ich nič nemôže zastaviť. V siedmom dueli o Gagarinov pohár však podľahli Metallurgu Magnitogorsk. V ruskej metropole to neklaplo ani do tretice. Vlani CSKA vypadol už v druhom kole proti Lokomotivu Jaroslavľ a z titulu sa opäť tešili v Petrohrade.

Hviezdny Petrohrad neobháji prvenstvo

V základnej časti jubilejného desiateho ročníka KHL bol dominantný Petrohrad. Hokejisti SKA nazbierali v dlhodobej súťaži 138 bodov, mali najlepšiu ofenzívu (227 gólov) aj druhú najlepšiu obranu v lige. V konferenčnom finále ale nestačili na CSKA Moskva a prehrali s ním v sérii 2:4 na zápasy. O Gagarinov pohár sa tak v nasledujúcich dňoch pobijú hráči z hlavného mesta a víťazi východnej konferencie z Kazane.autor: Tomáš Lengyel