Najnovšie hokejové správy  • Dnes po niekoľkomesačnom čakaní konečne štartuje základná časť NHL, fanúšikovia...


  • Vo svete športu sa pojem dynastia spája s tímami, ktoré vo svojich rokoch natoľko...


  • Fínsky hokejový klenot Jesperi Kotkaniemi prešiel za pár mesiacov poriadne dlhú cestu. Na...


  • V Toronte je v týchto dňoch veru poriadne horúco. Nové zmluvy pre hráčske hviezdy...


  • Na Floride mali po zbabranom finále konferencie s Washingtonom veľa dôvodov na zamyslenie....


  • S príchodom Erika Karlssona získali v lete 2018 Sharks status jedného z najužších...

Konrád má možnosť prepísať históriu českej extraligy. Čo k tomu potrebuje?

Branislav Konrád, FOTO © TASR
 0 , 18.11.17 v kategórii: Slováci v zahraničí
Českej extralige opäť kraľujú slovenskí brankári.

Znie to už ako obohraná pesnička, no českej extralige opäť kraľujú gólmani zo Slovenska. Mladý Patrik Rybár je lídrom v gólovom priemere i úspešnosť zásahov. Jeho skúsenejší krajan Branislav Konrád zas vedie štatistiku v počte vychytaných núl. Gólman Olomouca ich má na konte už šesť. Má tak skvelú možnosť prepísať históriu českej extraligy. Doterajší rekord v počte vychytaných núl v priebehu jednej sezóny je jedenásť.

Konrádove maximá, ktoré dosiahol v českej extralige v predošlých dvoch sezónach, činili práve šesť vychytaných núl. Podarilo sa mu túto métu vyrovnať už po 21 zápasoch, čo je skutočne obdivuhodné! Jediná nula mu chýba k vytvoreniu nového osobného rekordu. V sezóne 2015-16 bol Konrád najlepším brankárom súťaže, čo sa počtu vychytaných shutoutov týka.

Rekord v českej extralige v počte vychytaných shutotov v priebehu jednej sezóny, resp. základnej časti držia Tomáš Popperle (2013-14) a Roman Málek (2002-03). Ako sme spomínali, obaja vychytali po jedenásť núl. Konrád má ešte dostatok zápasov na to, aby tento rekord prekonal. Musí si však udržať zdravie, formu, musí mať aj potrebnú dávku šťastia a pomôcť mu samozrejme musí aj defenzíva.

Zdvihnutým prstom však môže byť minulá sezóna. Gólman Třinca Šimon Hrubec ju začal v podobne veľkom štýle, na šesť núl mu stačilo len dvadsať zápasov. Zdalo sa, že rekord sa otrasie v základoch. V ďalšom priebehu sezóny však pridal už len jeden vychytaný shutout.

Zaujímavosťou je, že Konrádovi sa darí zbierať nuly najmä na domácom ľade, kde vychytal päť zo šiestich shutoutov. Nutné dodať, že skúsenému Slovákovi k ich zbieraniu pomáha aj precízne fungujúca olomoucká obrana. Ani raz na svoj shutout nepotreboval vychytať 30 striel. Konrád pri svojich shutoutoch čelil 29 strelám od Litvínova, 23 od Liberca, 22 od Třinca, 20 od Jihlavy, 19 od Plzne i Hradca Králové.

Olomouc je druhým najlepším tímom českej extraligy čo sa týka počtu striel, ktoré dovolí súperom za 60 minút - priemerne len 24,37. V tomto ukazovateli je na tom lepšie iba Hradec Králové (23,93), v drese ktorého žiari spomínaný Patrik Rybár. Hráči Olomouca bránia veľmi obetavo, sú štvrtým najlepším tímom súťaže v blokovaní striel. Celkom ich zblokovali už 278 a činí to priemer 12,64 zblokovaných striel na zápas!

Za takto pracujúcou obranou je radosť chytať každému brankárovi. Nič to však neuberá na kvalitách a výborných výkonoch Konráda, ktorý si pri nižšom počte striel, ktoré na neho počas zápasov smerujú, musí udržiavať vysokú koncentráciu.
autor: Michal Sedlák