Najnovšie hokejové správy  • Dnes po niekoľkomesačnom čakaní konečne štartuje základná časť NHL, fanúšikovia...


  • Vo svete športu sa pojem dynastia spája s tímami, ktoré vo svojich rokoch natoľko...


  • Fínsky hokejový klenot Jesperi Kotkaniemi prešiel za pár mesiacov poriadne dlhú cestu. Na...


  • V Toronte je v týchto dňoch veru poriadne horúco. Nové zmluvy pre hráčske hviezdy...


  • Na Floride mali po zbabranom finále konferencie s Washingtonom veľa dôvodov na zamyslenie....


  • S príchodom Erika Karlssona získali v lete 2018 Sharks status jedného z najužších...

Kluby NHL sa stále viac a viac zaujímajú o európsky trh

Panarin & Rittich & Borgman & Hyka
 0 , 20.12.17 v kategórii: Všeobecné
Posledné roky sme sledovali na trase KHL – NHL viacero zaujímavých presunov. Tie by v žiadnom prípade nemali ustávať ani v nasledujúcich rokoch. A čo viac, pozornosť sa začína presúvať aj na ostatné európske ligy.

Mimoriadne kvalitné výkony hráčov ako Artemij Panarin či Alexander Radulov, ktorí dokázali svoje výkony preniesť aj na ľad NHL zvyšujú pozornosť zámorských klubov. Získať do svojho tímu účinného hokejistu, pri troche šťastia aj pod cenu je predsa neodolateľná predstava. Toto leto sa skvelo vydaril aj presun Jevgenija Dadonova, ten patrí na Floride k skutočným ofenzívnym oporám.

Zo zámorských klubov je na európskom trhu najaktívnejšie Toronto. Čím to je spôsobené, to je naozaj téma na samostatný článok. Tím trénera Mikea Babcocka sa v poslednom období na starom kontinente skutočne činil. Tento fakt bol ešte umocnený úspešným angažmánom Nikitu Zajceva. Maple Leafs sa tak v lete 2017 na európskom trhu veľmi angažovali. Z Podoľska pritiahli fínskeho útočníka Mira Aaltonena, ktorý aktuálne brázdi ľady AHL. Zalovili aj v najvyššej švédskej lige, odkiaľ stiahli beka Växjö Calle Roséna, z HV 71 zasa priviedli Andreasa Borgmana. Nik z nich nie je starší než 24 rokov a pre Toronto predstavujú skutočný dar z nebies. 22-ročný štokholmský rodák Borgman sa na začiatku sezóny usadil v prvom tíme a svoje miesto už nikomu nepožičal.

Ďalší prestup kluboví šéfovia intenzívne pripravujú od leta, narážajú však na neochotu CSKA Moskva prepustiť svojho zamestnanca Igora Ožiganova pred vypršaním zmluvy. Robustný pravák s excelentnou strelou nedostáva v klube potrebný priestor a na jar by sa jeho prestup mohol spečatiť.

Ďalším hráčom na európskom trhu je dlhodobo Chicago. Tam sme mohli sledovať vzostup podceňovaného Artemija Panarina medzi hviezdy, ktorý pokračuje v Columbuse. Teraz podobným spôsobom pretvárajú na hviezdu českého zadáka Jana Ruttu. Ten však do Illinois neprichádzal z KHL, ani SHL, ale z najvyššej českej ligy, ktorá je zdá sa taktiež zaujímavým trhom. Ďalším príkladom je skvelý český talent Tomáš Hyka, ten vymenil Mladú Boleslav za organizáciu Vegas Golden Knights. Po potrebnej „drezúre" na farme sa dočkal presunu do NHL. Podobnú cestu má za sebou nová brankárska dvojka David Rittich, tomu cestu do zámoria taktiež otvorilo úspešné účinkovanie vo farbách Mladej Boleslavi.

Samozrejme, ani toto nie je žiadna exaktná veda a podobne ako dlhý je zoznam úspešných Európanov na poli NHL, tak je dlhý aj zoznam tých neúspešných. Mená ako Vadim Šipačov, Anton Belov, Sergej Plotnikov či Viktor Tichonov v zámorí mierne povedané nepochodili.autor: Matúš Pavlík