Najnovšie hokejové správy  • Jeden z hlavných kandidátov na Calder Trophy pre najlepšieho nováčika? Určite áno....


  • Pred dvoma mesiacmi zdvihol kapitán Washingtonu Alexander Ovečkin prvýkrát nad hlavu...


  • Vo svojej nováčikovskej sezóne odohral 62 zápasov a strelil 29 gólov. Nebyť zranení...


  • Hviezdny švédsky obranca ešte pred mesiacom plnil titulky. Jeho trejd bol na spadnutie,...


  • Po dlhých týždňoch špekulácii sa napokon rozhodlo, že štvorka draftu Brady Tkachuk...


  • Minulotýždňovým podpisom Dylana Larkina sa klub Detroit Red Wings dostal nad maximálny...

Kariéra Henrika Zetterberga v ohrození, na ľad sa už možno nevráti

Henrik Zetterberg
 0 , 30.07.18 v kategórii: Všeobecné
Hoci vlani odohral všetkých 82 zápasov, môže sa jeho kariéra z noci na deň skončiť. Zdravotný stav Henrika Zetterberga je nejasný.

Mario Lemieux by možno bol nespochybniteľným kráľom histórie NHL. Do cesty k absolútnym rekordom sa mu ale postavili problémy s chrbtom, ktoré do veľkej miery poznačili jeho kariéru. Fanúšikovia Henrika Zetterberga už iste vedia, prečo sme začali takto. Rodáka zo Sundsvallu totiž môže postihnúť rovnaký osud. Je známe, že druhú polovicu sezóny už netrénoval, hral len duely jeho Red Wings, ktorým obetoval celú svoju kariéru. Na hre 37-ročnej hviezdy to však rozhodne nebolo poznať. Zaznamenal 56 kanadských bodov, čo znamená v klubovom hodnotení druhé miesto za Dylanom Larkinom. Nik ďalší z mladých (a zdravých) útočníkov Detroitu to nedokázal.

Vlani veľmi jasne naznačil, že jeho kariéra už nemusí mať dlhé trvanie. Povedal, že svoj veľkolepý 12-ročný kontrakt neodohrá celý. Doslova sa vyjadril: „Jediný dôvod, prečo sme podpísali takú dlhú zmluvu, bol plat. Je celkom zrejmé, že sa takto pokúšate oklamať systém." Dal tak za pravdu kritikom, ktorí tieto dlhodobé zmluvy vtedy kritizovali. Aj Zetterbergov kontrakt bol nakoniec dôvodom, prečo liga neskôr takéto dlhodobé záväzky zakázala.

Z celkovej hodnoty 73 miliónov dolárov dostal hráč až 67,65 milióna v prvých deviatich rokoch. Ostatných 5,35 vyplatí klub hráčovi v posledných troch, pričom v sezónach 2019/20 a 2020/21 Zetterbergovi „cinkne" na účet už len po jednom milióne.

A práve teraz Henrik vstupuje do inkriminovaných posledných troch rokov. A zdá sa, že ak švédsky útočník do novej sezóny nakoniec nastúpi, bude zrejme jeho poslednou. V poslednom období sa objavili špekulácie, že boľavý chrbát nakoniec predčasne ukončí jeho skvelú kariéru.

„Nepočul som od neho, že bude, ani že nebude hrať," povedal tréner Jeff Blashill. „Viem, že polovicu minulej sezóny kvôli chrbtu vôbec netrénoval. Avšak zaprel sa, pretože je neskutočný bojovník, jeden z najväčších akých som kedy videl. Telo však má svoje limity. Myslím, že práve prechádza procesom, v ktorom zvažuje ako na tom jeho chrbát vlastne je. Len sám Henrik na môže dať odpoveď. Som si istý, že sa do tréningového kempu rozhodne."

Nateraz nám tak neostáva iné, len čakať. Faktom však je, že v sezóne 2018/19 dostane zo svojej zmluvy vyplatených 3,35 milióna dolárov, pritom vlani to bolo až 7 miliónov. V sezóne 2019/20 zarobí už len jeden milión dolárov. Bude mu to vôbec stáť za tú bolesť? V prípade, že pokračovať nebude, klub ho zaradí medzi dlhodobo zranených hráčov a valnú väčšinu jeho zvyšného platu by mala pokryť poistka.autor: Matúš Pavlík