Najnovšie hokejové správy  • Dnes po niekoľkomesačnom čakaní konečne štartuje základná časť NHL, fanúšikovia...


  • Vo svete športu sa pojem dynastia spája s tímami, ktoré vo svojich rokoch natoľko...


  • Fínsky hokejový klenot Jesperi Kotkaniemi prešiel za pár mesiacov poriadne dlhú cestu. Na...


  • V Toronte je v týchto dňoch veru poriadne horúco. Nové zmluvy pre hráčske hviezdy...


  • Na Floride mali po zbabranom finále konferencie s Washingtonom veľa dôvodov na zamyslenie....


  • S príchodom Erika Karlssona získali v lete 2018 Sharks status jedného z najužších...

K Liborovi Hudáčkovi pribudne čoskoro v švédskej SHL ďalší slovenský reprezentant

Martin Gernát, FOTO © TASR
 0 , 28.10.17 v kategórii: Slováci v zahraničí
Švédska SHL je považovaná za jednu z najkvalitnejších európskych súťaží. Čoskoro by v nej mal hrávať ďalší slovenský reprezentant.

Slovenský reprezentačný obranca Martin Gernát neodohral v aktuálnej sezóne ani jeden zápas. V júli s ním prekvapujúco rozviazala kontrakt Sparta Praha. Mali sme nezhody. Chceli ma predať do klubu KHL, ale s tým som nesúhlasil. Chcel som zostať v Prahe. Tak sme hľadali zlatú, strednú cestu a dopadlo to, chvalabohu tak, že ma pustili," ozrejmil Gernát dôvody svojho predčasného konca v Prahe pre portál šport.sk.

Účastník tohtoročných MS v Nemecku a Francúzsku trénuje s hráčmi prvoligového Prešova. S vedením klubu sa nedávno dohodol, že mu pomôže v dvoch súťažných zápasoch proti Michalovciam a Považskej Bystrici. Gernát chce nabrať hernú prax. Už čoskoro by mal mať jasno ohľadom svojho nového pôsobiska.

Všetko nasvedčuje tomu, že jeho pozornosť sa upiera smerom k švédskej SHL, v ktorej pôsobí aj slovenský reprezentačný útočník Libor Hudáček (Orebro).
Som v kontakte so švédskymi klubmi, kam by som mal v dohľadnom čase zamieriť. Na severe Európy je zvykom riešiť polročné kontrakty, preto zatiaľ čakám."

Pre mladého hráča je tamojšia liga výborná na rozvoj. I preto som uznal, že radšej si počkám na Švédsko, ako by som šiel do slabšieho mužstva KHL. Dúfam, že sa všetko podarí," dodáva.

Nie je žiadnym tajomstvom, že v lete sa o služby Gernáta zaujímal bratislavský Slovan.  K ich dohode však neprišlo.
Hovoril som s dnes už bývalým trénerom Milošom Říhom. Interes bol, ale nenašli sme spoločnú reč, tak som im odkázal, že nemám záujem."

24-ročný obranca päť rokov (2011-16) pôsobil v zámorí, do NHL sa však neprebojoval. Sna o najlepšej hokejovej lige sveta sa však vonkoncom nevzdáva.
Mal som možnosť ísť do Ameriky, ale len do AHL, čo som odmietol. Radšej odohrám sezónu v kvalitnej európskej súťaži. A až ak by mi vyšiel olympijský sen prípadne by som odohral dobrý svetový šampionát, mohol by som pomýšľať o možno návrate do zámoria. Ambíciu však musím podporiť výkonmi. Treba ísť krok za krokom."

Gernátov plán je teda zrejmý. Získať kontrakt v švédskej SHL a v tej svojimi výkonmi upútať kluby v zámorskej NHL. Novej zmluvy by sa mohol dočkať už v najbližších dňoch.
Švédi začnú podpisovať zmluvy koncom októbra, začiatkom novembra. Tak, aby vyšlo potrebných šesť mesiacov do konca apríla. Nech sa nestane, že počas play off musí hráč každý deň vycestovať mimo krajinu. Stalo sa to napríklad Dominikovi Graňákovi v minulej sezóne," uviedol Gernát v rozhovore pre Pravdu.

Martin Gernát figuruje aj v nominácii Miroslava Šatana a Craiga Ramsayho na blížiaci sa Nemecký pohár.


autor: Michal Sedlák