Najnovšie hokejové správy  • Jeden z hlavných kandidátov na Calder Trophy pre najlepšieho nováčika? Určite áno....


  • Pred dvoma mesiacmi zdvihol kapitán Washingtonu Alexander Ovečkin prvýkrát nad hlavu...


  • Vo svojej nováčikovskej sezóne odohral 62 zápasov a strelil 29 gólov. Nebyť zranení...


  • Hviezdny švédsky obranca ešte pred mesiacom plnil titulky. Jeho trejd bol na spadnutie,...


  • Po dlhých týždňoch špekulácii sa napokon rozhodlo, že štvorka draftu Brady Tkachuk...


  • Minulotýždňovým podpisom Dylana Larkina sa klub Detroit Red Wings dostal nad maximálny...

Je Jesperi Kotkaniemi pripravený na NHL?

Jesperi Kotkaniemi
 0 , 24.07.18 v kategórii: Všeobecné
Nie je nič netradičné, keď sa trojka draftu dostane do NHL hneď prvý rok. Dokonca sa to občas podarí aj hráčom z omnoho nižších pozícii. Podobná výzva teraz čaká veľký fínsky talent Jesperiho Kotkaniemiho.

Rodák z fínskeho Pori prežil fantastickú jarnú časť sezóny. V drese jeho rodného Ässätu nazbieral 29 bodov, čo stačilo na tretie miesto tímovej produktivity. Výraznou mierou pomohol aj fínskej reprezentácii do 18 rokov k zlatým medailám na šampionáte v Rusku. Jeho ročník je navyše chudobný na talentovaných centrov, krátko pred draftom sa tak vyšvihol do pozície najlepšieho stredného útočníka, ktorý bude k dispozícii.

Hráč už absolvoval vývojový kemp mladých nádejí Canadiens, na záver ktorého podpísal aj nováčikovskú zmluvu. Bude súčasťou aj septembrového kempu po boku najväčších osobností klubu. Podarí sa mu prebojovať do zostavy na začiatok sezóny? V tom nemá nik jasno.

„Zlepšoval sa každý deň, takže si nechávame otvorené možnosti," povedal GM Montrealu Marc Bergevin. „Podpísal nováčikovskú zmluvu a príde do tréningového kempu. zlepšuje sa každý deň. Kde bude 1. októbra, to vám neviem povedať, ale vidíme vtomto mladom mužovi hromadu potenciálu."

Canandiens hľadajú prvého centra od čias, kedy Bergevin nastúpil na miesto generálneho manažéra na jar 2012, astále neúspešne. Aj draftovanie Kotkaniemiho ukazuje tak trochu kritickosť daného problému. Nikto zodborníkov nečakal fínskeho mladíka takto vysoko.

„Idem na to zo dňa na deň auvidíme, čo sa bude diať," hovorí Kotkaniemi. „Samozrejme, mojim snom je hrať vNHL. Viem však, že musím byť pripravený."

Dojem urobil nielen na tímových šéfov, ale aj na budúcich spoluhráčov. Pochvalu mu zložil aj jeho „konkurent" vboji opost prvého centra Habs Ryan Poehling. „S ním ide všetko tak hladko. Myslím tým, hovorí sa o ňom ako o komplexnom hokejistovi, ako ja. No ja si myslím, že hrá plynulejšie s pukom a je pohyblivejší," povedal americký juniorský reprezentant a prvá voľba Canadiens na minuloročnom drafte.

Títo dvaja chlapci si v tíme budú zdá sa rozumieť, keďže Kotkaniemi okamžite kontroval. „Je s ním veľká zábava. V šatni je samý žart. A je to skvelý hráč, šikovný, robustný a skvelý korčuliar. Radosť ho sledovať."

Ak by sa Kotkaniemi nepresadil do NHL, v hre je aj farmársky výber Laval Rocket, rovnako tak návrat do Fínska. „Myslím, že hra v AHL a v Liige (tak sa nazýva fínska najvyššia súťaž, pozn. red.) je veľmi rozdielna," hovorí trojka draftu. „Tu je to trochu rýchlejšie a hráči sú robustnejší. Povedal by som, že obe možnosti sú dobré." Pravdepodobnejší je však určite návrat do Fínska.autor: Matúš Pavlík