Najnovšie hokejové správy  • Dnes po niekoľkomesačnom čakaní konečne štartuje základná časť NHL, fanúšikovia...


  • Vo svete športu sa pojem dynastia spája s tímami, ktoré vo svojich rokoch natoľko...


  • Fínsky hokejový klenot Jesperi Kotkaniemi prešiel za pár mesiacov poriadne dlhú cestu. Na...


  • V Toronte je v týchto dňoch veru poriadne horúco. Nové zmluvy pre hráčske hviezdy...


  • Na Floride mali po zbabranom finále konferencie s Washingtonom veľa dôvodov na zamyslenie....


  • S príchodom Erika Karlssona získali v lete 2018 Sharks status jedného z najužších...

Hráči KHL, o ktorých majú záujem kluby NHL

Bogdan Kiselevič
 0 , 19.11.17 v kategórii: Všeobecné
Minulotýždňový Karjala Cup bol udalosťou omnoho významnejšou, než si hokejové médiá uvedomovali. Nielenže sa jednalo prvú predolympijskú generálku, ale ako diváci sa jej zúčastnili aj zástupcovia klubov NHL.

Turnaj ukázal ako by mohli vyzerať súpisky veľkých hokejových národov na hrách, keďže tímy priviezli do dejísk bojov vo veľkej miere to najlepšie, čo mali k dispozícii. Výnimkou nebolo ani Rusko, ktoré reprezentačné prestávky berie v posledných rokoch veľmi vážne. Aj v tomto roku dalo dokopy hneď dva tímy. Hlavný voj priviezol Oleg Znarok práve na Karjala Cup, na nemecký pohár pricestoval kouč Oleg Brataš s tímom ruského „béčka". To je síce na európskej hokejovej scéne novinkou, no už vlani sme mohli sledovať, že okrem hlavného tímu dával ruský zväz dokopy aj tzv. olympijský tím.

Spolu až 54 hokejistov tak malo možnosť obliecť si národné farby. Tieto medzinárodné turnaje spolu s majstrovstvami sveta majú pre hráčov z najväčšej krajiny sveta veľký význam. Sú totiž dôležitou prestupnou stanicou na ceste do NHL, ktorú si vyberá stále viac a viac Rusov. Tímy NHL tak vysielajú na turnaje svojich zástupcov aby tam pre nich sledovali možné posily.

Dlhodobo sa špekuluje o osude piliera obrany CSKA Moskva Igora Ožiganova.Eminentný záujem oňho majú mať v Toronte, kde osvedčil jeho bývalý spoluhráč Nikita Zajcev. Zástupcovia kanadského klubu sa o rodáka z Krasnogorska mali zaujímať už v lete. Prestupu bránil a naďalej bráni jeho platný kontrakt. Hráč s najtvrdšou strelou v KHL má ideálne hokejové rozmery, dostatok skúseností a čo viac, hokejku drží napravo. Záujmu nemajú brániť ani niektoré problémy. Hráč napríklad nedostáva v defenzíve armádneho klubu dostatočný priestor. V tejto sezóne jeho priemerný ice-time ledva prekročil 14 minút. Tým pádom sa nedostal do prvého tímu a musel sa uspokojiť s miestom v „béčku" na nemeckom pohári. Celkovo má v CSKA miesto až piateho obrancu, po kvartete Marčenko, Nesterov, Naumenkov a Kiselevič.

Práve Bogdan Kiselevič má byť ďalším terčom záujmu zámorských klubov. Rodák z Čerepovca zažíva v 27-ich rokoch strmý kariérny vzostup. Vlani patril k najdôležitejším prvkom zadných radov CSKA a nezanedbateľnú rolu hral aj v ruskom tíme na majstrovstvách sveta. Jedná sa o obojsmerného beka v ideálnom hokejovom veku. Záležať bude aj na jeho ochote zmieriť sa (minimálne počiatočne) s miestom v záložnom tíme niektorého z klubov NHL.

Tretím do partie má byť nenápadný Vladimir Tkačev. Jeho menovec je hviezdou Ak Bars Kazaň a hral za Rusko aj na majstrovstvách sveta. Portál Sportsnet ale hovorí v súvislosti so záujmom zámorských klubov o mladšom a menšom útočníkovi Admiralu Vladivostok. Ten už zažil v severnej Amerike menšiu epizódku, keď si na prípravnom kempe vybojoval zmluvu s Edmontonom. Klub si ho ale predtým nevybral na drafte, a keďže šlo o hráča ešte stále spôsobilého naň ísť, tento podpis bol v rámci pravidiel nedovolený. Prešiel rok a Oilers kompletne vymenili vedenie, na nadchádzajúcom drafte si tak Vladimira nevybrali, podobne ako všetky ostatné kluby. To bolo v roku 2014, hráč potom unikal hlavnej pozornosti. Neúspešne sa pokúšal vybojovať si miesto na súpiske SKA Petrohrad. Vlani ale prišla ponuka od Admiralu, kde dnes 22-ročný ľavý krídelník hrá svoju druhú sezónu a opäť atakuje priemer bod na zápas. Záujem o jeho služby by podľa všetkého mohli mať znovu v Edmontone.

Samozrejme, zoznam kandidátov na presun z KHL do NHL je široký. Tieto tri hore uvedené mená sú v ňom ale pomerne nové. O presune za more v lete 2018 sa hovorí v súvislosti s hviezdnym Iľjom Kovaľčukom, ktorý bude opäť bez zmluvy, môže sa teda slobodne rozhodnúť. V podobnej situácii je aj Valerij Ničuškin, ten by mohol mať na programe návrat do Dallasu. V CSKA Moskva síce nie je bodovým lídrom, ale už nemusí nikoho presviedčať o tom, že nie je univerzálnym hokejistom. Na jar bol členom ruskej reprezentácie na MS, kde ho tréneri vo veľkom nasadzovali na oslabenia a podobne to má aj v hlavnom meste Ruskej federácie.

Presunúť by sa mohol aj Kovaľčukov spoluhráč Michail Maľcev. Prospekt draftovaný vlani New Jersey v štvrtom kole by mohol patriť medzi ústredné postavy ruskej juniorky na blížiacich sa MS do 20 rokov. O kvalite robustného mladíka svedčí aj fakt, že sa prebojoval do nabitej ofenzívy SKA Petrohrad. Podobnú cestu by mohol mať aj jeho spoluhráč Jegor Rykov, ktorého v rovnakom roku draftovalo taktiež New Jersey. Univerzálnemu obrancovi by sa ale do cesty mohol postaviť kontrakt, ktorý bude platný až do roku 2019. V podobnej situácii je aj jeho petrohradský parťák Vladislav Gavrikov. Práva na obrovitého beka vlastní Columbus, ktorý sa ho toto leto pokúšal prilákať do NHL. Rodák z Jaroslavle ale podobne ako Rykov má zmluvu platnú aj pre sezónu 2018/19. Odísť by mohol aj veľkolepý ruský brankársky talent Iľja Samsonov, do ktorého vložili dôveru washingtonskí Capitals.autor: Matúš Pavlík