Najnovšie hokejové správy  • Dnes po niekoľkomesačnom čakaní konečne štartuje základná časť NHL, fanúšikovia...


  • Vo svete športu sa pojem dynastia spája s tímami, ktoré vo svojich rokoch natoľko...


  • Fínsky hokejový klenot Jesperi Kotkaniemi prešiel za pár mesiacov poriadne dlhú cestu. Na...


  • V Toronte je v týchto dňoch veru poriadne horúco. Nové zmluvy pre hráčske hviezdy...


  • Na Floride mali po zbabranom finále konferencie s Washingtonom veľa dôvodov na zamyslenie....


  • S príchodom Erika Karlssona získali v lete 2018 Sharks status jedného z najužších...

Drsná pravda o Kohútovi! Cíger a Švehla otvorene o podrazoch, sabotovaní a zákulisných hrách

Zdeno Cíger, FOTO © TASR
 0 , 16.05.17 v kategórii: Slovenský hokej
Prezident SZĽH Martin Kohút sa vyjadril, že s Róbertom Švehlom a Zdenom Cígerom v budúcnosti neráta. Spomínaná dvojica vracia úder.

Cíger mal chuť odísť už pred MS: "Neurobil som to kvôli chalanom"

Tréner slovenských hokejistov Zdeno Cíger nemá do budúcna podporu zväzu a vyjadrenia prezidenta SZĽH Martina Kohúta vníma ako podraz. Slováci dosiahli na MS v Kolíne najhoršie umiestnenie od postupu do A-kategórie, kormidelník národného tímu to pripisuje viacerým faktorom.
     
Rozlúčka s 81. majstrovstvami sveta napokon nebola trpká, Slováci boli Švédom dôstojným súperom. "Môžeme si otvorene povedať, že by sa nám hralo ťažšie, keby sme museli proti Švédom bodovať. Bolo vidieť, že chalani boli uvoľnenejší. Toto sa v hokeji stáva. Keď sa hráči uvoľnia, tak hrajú oveľa lepšie. Ale my musíme pracovať na tom, aby sme zlepšili individuálne činnosti už od mládežníckeho hokeja. Najmä hru v rýchlosti na malom priestore alebo samostatné nájazdy," uviedol po zápase Cíger, ktorý dal počas duelu po prvý raz šancu v bránke Jaroslavovi Janusovi: "Klobúk dolu pred ním. Nesklamal, išla z neho istota." Janus čakal na svoju príležitosť už skôr, najmä po oznámení, že Ján Laco má zdravotný problém. "Veď my sme preto brali všetkých troch brankárov. Ale nerátali sme s tým, že sa Jano Laco zraní. Každý je potom chytrý, že sme mohli urobiť toto a tamto. Mali sme trénera brankárov, ktorý s nimi komunikoval. Verte mi, že to nie je jednoduché naskočiť do turnaja. Ale oni sa dohadovali aj medzi sebou, bola to kolektívna hra. Julo mal toho potom už dosť, ale napriek tomu chytal dobre. Možno jeden gól zo zápasu s USA ide na jeho vrub. Jaro Janus nemal také zaťaženie, mali sme veľa zápasov a nebol čas. Ale proti Švédom zachytal dobre, klobúk dolu pred ním," dodal Cíger.
     
Komplexné hodnotenie reprezentačného trénera príde na rad až po návrate na Slovensko, Cíger nechcel šiť horúcou ihlou. "V tejto chvíli nechcem hodnotiť nejaké veci, po návrate na Slovensko si k tomu môžeme sadnúť. Veľa vecí bolo zlých, za dva roky, čo som zažil pri slovenskom hokeji, to bola katastrofa. Určite otvorím veľa tém. Ja sa chalanom ani nečudujem, že tak hrali. Už pred MS sme boli podľa niekoho odovzdané mužstvo, potom sa ťažko hrá. Realita je taká, že niektorí hráči vyhrajú titul v lige a potom prídu na MS a vidia, že to je niečo úplne iné. A ešte keď sa na nás nakladá, tak je ťažké od nich niečo dostať navyše." Cíger mal už dlhší čas nutkanie odísť z postu hlavného trénera, napokon si to však rozmyslel. "Ja nikdy nič neľutujem. Robím hokej od malička, vyrástol som na štadióne. Mrzí ma, že niektorí ľudia mi vedome znechucovali prácu. To je na tom najhoršie, že človek to vie a aj tak ide do toho. Ja poviem pravdu, že by som odišiel aj skôr, ale kvôli chalanom som to neurobil. Neznášam, keď niekto povie dopredu mne aj generálnemu manažérovi, že s vami už nepočítam, možno, keď získate medailu. Veď to sú smiešne veci. Ja nie som človek, ktorý odchádza z boja. Urobil som, čo som mal," vyjadril sa tréner k vyjadreniu prezidenta SZĽH Martina Kohúta, ktorý povedal, že Cígera so Švehlom už nepodporí. "Zlom bol už počas sezóny. Jeden rok je bojkot, potom sabotáž. Veď chalani to cítia. To je neskutočné, čo sme si zažili. Čo sa týka cestovania a ostatných vecí. A potom niekto povie, že vás už nechce. Veď ako máme pracovať? Toto je naša mentalita, hľadať problém," hneval sa Cíger.
     
Štyridsaťsedemročný tréner sa v prvom roku vo svojej funkcii musel vyrovnať s bojkotom hráčov. Tentokrát hovorí o sabotovaní. "Ja neviem, kto to urobil. Ale počul som všeličo. Niektorí ľudia si ani neuvedomujú, čo hovoria. Ja beriem plnú zodpovednosť za mužstvo na MS, ale nebudem ju brať donekonečna za to, čo sme zanedbali. Ja robím šesť rokov s mládežou a veľa ľudí si myslí, že som reprezentáciu zobral kvôli peniazom. Veď mali povedať, že ma nechcú. Mohol som byť doma s rodinou a nemuselo sa to dostať do takéhoto stavu." Za neštandardnú považuje aj komunikáciu s Martinom Kohútom, ktorý bol pár dní aj v dejisku MS. "Ja som sa s ním nechcel baviť a bolo dobré, že nebol pri mne. S takým človekom sa ani nechcem stretnúť. Robí podraz za podrazom." Realizačný tím bol nespokojný so škrtmi, ktoré prišli už počas prípravy. "Hráči si možno povedia svoje. Ja opakujem, že beriem zodpovednosť na seba, ale niektoré veci nemôžu fungovať tak ako fungujú. Nemôžeme pred MS šetriť na hokejkách, korčuliach, pitnom režime či doplnkovej výžive. Vymeníme päť ľudí, ktorí toto robili. Veď to sú ťažké veci a nie každý dokáže v tomto strese pracovať. K tomu sa pridružila neochota reprezentovať. Hráči toto cítia, sú mladí," uviedol Cíger.
     
Napriek neúspechu na šampionáte však tréner vidí pozitíva. "Každý robil svoju prácu v rámci možností. Zigo, Matoušek, neskôr aj Skalický. Ale uvedomte si koľko mladých dostalo šancu od minulého roku a práve vďaka tomu si mohli zahrať na svetovom šampionáte. Len takto získajú skúsenosti. My iných hráčov už nebudeme mať a keď chcem myslieť do budúcna, musíme s nimi robiť," vyjadril sa na adresu nováčikov a dodal: "My sme si dali nejaký cieľ. S Robom Švehlom sme si povedali, že budeme hrať kvôli budúcnosti slovenského hokeja s mladšími hráčmi. Ja nemám problém s Hossom či Chárom, ale už majú svoje odohraté. Ale keď chceme niečo robiť, musíme dať šancu mladým."
     
Budúcnosť Cígera na striedačke je v tejto chvíli neistá. Jednu istotu však má. "Ja mám rád hokej a robím všetko pre to, aby som mu pomohol," uzavrel Zdeno Cíger.


Podľa Švehlu by bolo reálnejšie 10. miesto: "Hráčom sme poďakovali"

Svetový šampionát v hokeji nebol jednoduchý ani pre generálneho manažéra slovenskej reprezentácie Róberta Švehlu. Vystúpenie Slovákov si predstavoval inak, optimizmus zo záveru prípravy vystriedalo sklamanie najmä z výsledkov s papierovo slabšími súpermi. Na pohode mu nepridali ani dlhodobé vyjadrenia prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Martina Kohúta o snahe angažovať na Švehlov post Miroslava Šatana.
     
Generálny manažér tímu netajil nespokojnosť s historicky najhorším umiestnením Slovenska na svetovom šampionáte. "Naše účinkovanie na MS sme si predstavovali inak, takže z tohto pohľadu je určite nespokojnosť. Bolo veľa vecí, ktoré sa nám nepáčili. Po poslednom zápase sme poďakovali hráčom za to, že prišli a robili všetko pre to, aby sme dopadli čo najlepšie. Faktom je, že niektoré zápasy nám vôbec nevyšli, v iných sme hrali iba 20 alebo 40 minút. Na turnaji ako MS je však potrebné vydržať v dobrom výkone celých 60 minút," uviedol Róbert Švehla po poslednom stretnutí.
     
Pred turnajom očakával lepšie výsledky, optimizmus mu dodali najmä sľubné výkony v závere prípravy. "V prípravnom období pred MS sme odohrali zápasy proti Nórom a Dánom, ktorí boli približne na úrovni našich prvých štyroch súperov. Po tom, čo sme tieto zápasy vyhrali, som veril, že vyhráme aj v prvých troch či štyroch dueloch na MS a budeme sa s Nemcami biť o štvrté miesto a postup do štvrťfinále," priznal Švehla.
     
Ako citeľná sa podľa neho ukázala absencia hráčov z NHL, ale aj ďalších skúsenejších lídrov. "Chýbali hráči, ktorí by pomohli v ťažkých chvíľach a ukázali, ako sa vtedy treba na ľade správať. Mali sme deväť nováčikov, s nimi sme hrali proti tímom, ktoré mali viacerých hráčov z NHL. Pred pár dňami sa Martin Kohút vyjadril k tomu, prečo sme nešli za hráčmi NHL. My so Zdenom sme v januári chceli ísť, no on povedal, aby sme ostali doma, že budeme iba 'skypovať'. Urobili sme iba to, čo chcel on. Treba sa spýtať Kohúta, čo myslel zlou komunikáciou, o ktorej nedávno hovoril. Ja som každému z našich hráčov z NHL volal minimálne dvakrát. Nie je však férové, keď im on povie, že ak nemáte formu, tak nechoďte na MS. Na čo som im potom volal? Je to choré. Pritom nejde ani tak o formu, ale o to, že keď niektorý z tých chalanov príde, tak ukáže v kabíne líderstvo pred, po a počas každého zápasu. Je to dôležité, aby sa mladí hráči a nováčikovia mali od koho učiť. Takto sa iba dívali na hráčov z NHL v iných mužstvách. My by sme boli veľmi radi, keby tu bol niekto z NHL, žiaľ... ," konštatoval Róbert Švehla.
     
Výsledné 14. miesto tesne nad tímami vypadávajúcimi do nižšej kategórie nie je podľa neho odrazom reálneho postavenia Slovenska vo svetovom hokeji. "Myslím si, že sme inde. V príprave sme mali lepšie výsledky a myslím si, že to 14. miesto nie je reálne. Podľa mňa sme okolo 10. miesta."
     
Dejisko MS navštívil aj prezident SZĽH Kohút. Ten na brífingu s novinármi okrem iného uviedol, že má stále ambíciu angažovať na post generálneho manažéra reprezentačného tímu Miroslava Šatana. Tento postoj netají už dlhodobo. "Kohút ešte ani nebol prezident a už sa vyjadroval, že tam bude Šatan. Jasné, že mi to na pohode nepridalo," poznamenal Švehla. Jeho misia sa začala spoločne s trénerom Zdenom Cígerom pred dvomi rokmi, ďalšia budúcnosť realizačného tímu je otázna. "Vedeli sme, že ideme do ťažkej situácie. Vlani sme skončili na 9. mieste, teraz ešte horšie - na štrnástom. Môžem však povedať, že svoju robotu som si robil podľa najlepšieho vedomia a svedomia a najlepšie, ako som vedel."
     
Tréner Zdeno Cíger po poslednom zápase SR na šampionáte priznal, že miestami to chcel "zabaliť," no napokon vydržal. Generálny manažér o podobnom kroku neuvažoval. "Už som toho dosť preskákal, aby som vedel, ako sa správať. Všetci sme mali nervy, keď sme museli v závere tretej tretiny proti Taliansku vyrovnávať na 2:2. Vtedy nám hlavou prešlo všeličo. Boli sme však pri tíme na to, aby sme mužstvu pomohli," vravel Švehla.
     
Po šampionáte vyšli na povrch aj ďalšie problémy, ktorým musel slovenský tím čeliť. K starostiam s tvorbou zostavy či taktiky pribudli aj ťažkosti s výstrojom. "Mali sme míting, na ktorom sme si povedali, čo budeme mať a čo sa dá objednať. Raz to však bolo tak, raz inak. Hráčom dali pred turnajom korčule, potom im ich vzali a potom zase vrátili. Zvláštne," prezradil generálny manažér.
     
Švehla verí, že nelichotivý výsledok na majstrovstvách sveta pozitívne nakopne kompetentných. "Naši hráči v NHL starnú každým rokom a ďalší príliš nepribúdajú. Navyše môžu byť zranení, alebo im v účasti na MS zabráni účasť v play off. My sme pre tento šampionát vybrali to najlepšie, čo bolo k dispozícii. O rok môže ísť na šampionát typologicky podobné mužstvo, aby sme boli pripravení na domáce MS 2019. V deň nášho posledného zápasu na MS som sa bavil s ľuďmi zo švédskeho hokeja. Oni mali asi pred desiatimi rokmi tiež problémy, no dostali sa z toho. Dôležité je, aby sme si všetci sadli za jeden stôl a povedali si, ako by sme sa mali posunúť vpred. Teraz je na to čas," uviedol Švehla.


autor: TASR