Najnovšie hokejové správy  • Dnes po niekoľkomesačnom čakaní konečne štartuje základná časť NHL, fanúšikovia...


  • Vo svete športu sa pojem dynastia spája s tímami, ktoré vo svojich rokoch natoľko...


  • Fínsky hokejový klenot Jesperi Kotkaniemi prešiel za pár mesiacov poriadne dlhú cestu. Na...


  • V Toronte je v týchto dňoch veru poriadne horúco. Nové zmluvy pre hráčske hviezdy...


  • Na Floride mali po zbabranom finále konferencie s Washingtonom veľa dôvodov na zamyslenie....


  • S príchodom Erika Karlssona získali v lete 2018 Sharks status jedného z najužších...

Demko a Ullmark excelujú, na šancu však musia čakať

Thatcher Demko & Linus Ullmark
 0 , 21.02.18 v kategórii: Všeobecné
Do NHL sa každoročne pokúšajú presadiť desiatky hokejistov. Niektorí majú väčšie šance, iní menšie. Existuje aj malá skupina takých, ktorých výkonnosť je dávno na úrovni najlepšej ligy sveta, napriek tomu musia na šancu čakať.

A nik o tom nevie viac ako skupina mladých brankárov čakajúcich v AHL. Gólmani NHL to je vskutku exkluzívny klub 62-och mužov, ktorí sa svojho miesta držia zubami nechtami. Presadiť sa ako stabilná súčasť modrého polmesiaca klubu National Hockey League je vskutku náročné, svoje o tom vedia aj Thatcher Demko a Linus Ullmark.

Obaja patria k elitným brankárom AHL, s ktorými analytici už niekoľko sezón rátajú ako s budúcimi jednotkami tímov NHL. Aktuálne je farmárska súťaž skutočne nabitá skvelými brankármi. Nielen Demko a Ullmark, ale aj Michael Hutchinson, Ville Husso alebo gólmani Toronta Marlies Sparks – Pickard predvádzajú vynikajúce výkony. Konkurencia je veľká, preto je na zisk stabilného miesta v NHL nutná dávka trpezlivosti.

Ullmark si už NHL vyskúšal a v trápiacom sa Buffale má povesť budúceho hrdinu. Jeho krajan Robin Lehner nie je medzi fanúšikmi veľmi populárny, často a nespravodlivo je terčom kritiky za výsledky celého tímu. Ullmark odchytal v sezóne 2015/16 presne 20 zápasov, o rok neskôr len jeden a v tejto sezóne rovnako jeden, ale zato parádny. 12.januára ukradol pre Sabres víťazstvo nad Columbusom, keď pochytal 44 zo 45 striel súpera.

„Veľmi emotívne," povedal novinárom. „Snažím sa to držať v sebe, samozrejme to bol môj sen už od minulého leta... Zostávam pokorný a som šťastný z dnešnej výhry," dodal stále sústredený Ullmark. Jeho výkony na farme v Rochestri si priam pýtali povolávací rozkaz. Farme Buffala sa darí a Linus ako 24-ročná brankárska hviezda na tom má leví podiel. Jeho úspešnosť je aktuálne 92,4%. Od budúcej sezóny, nech už bude jeho kolegom ktokoľvek očakávame plnohodnotnú úlohu v NHL.

Na druhú stranu, 22-ročný top prospekt Vancouveru Thatcher Demko má za sebou diametrálne odlišnú cestu. Na rozdiel od Ullmarka bol skutočnou juniorskou hviezdou a fakt, že ho Canucks vybrali už v úvode druhého kola je toho dôkazom. Obrovitý rodák zo San Diega zarezáva druhým rokom na farme a NHL si vyskúšal zatiaľ len rolu náhradníka. V AHL ale žiari, 32 zápasov a úspešnosť 92,7%.

„Vlani to bolo o učení, veľmi nad všetkým nepremýšľať," hovorí o svojej nováčikovskej skúsenosti v AHL. „Len si pamätať, že sa musíte hrou baviť. Najlepšie výkony predvádzate, keď ste uvoľnení a bavíte sa." Demko si na svoju príležitosť musí vyčkať. V hlavnom tíme vládne švédske duo Jacob Markström – Anders Nilsson. Prvý menovaný má zmluvu do roku 2020, druhý do roku 2019. Objavili sa však hlasy, že Canucks sa Nilssona pokúšajú vymeniť. Je veľmi pravdepodobné, že sa Demko dočká šance ešte do konca tejto sezóny.autor: Matúš Pavlík