Najnovšie hokejové správy  • Dnes po niekoľkomesačnom čakaní konečne štartuje základná časť NHL, fanúšikovia...


  • Vo svete športu sa pojem dynastia spája s tímami, ktoré vo svojich rokoch natoľko...


  • Fínsky hokejový klenot Jesperi Kotkaniemi prešiel za pár mesiacov poriadne dlhú cestu. Na...


  • V Toronte je v týchto dňoch veru poriadne horúco. Nové zmluvy pre hráčske hviezdy...


  • Na Floride mali po zbabranom finále konferencie s Washingtonom veľa dôvodov na zamyslenie....


  • S príchodom Erika Karlssona získali v lete 2018 Sharks status jedného z najužších...

Capitals čaká riešenie brankárskej dilemy

Holtby & Grubauer & Samsonov
 0 , 23.02.18 v kategórii: Všeobecné
Tím z hlavného mesta Spojených štátov bude naďalej patriť medzi silných kandidátov na celkový triumf. Nato aby ním zostali do budúcna ale musia vyriešiť niektoré dôležité otázky v kádri.

Najdôležitejšou z nich bude brankárska dilema. Tento post patrí v tíme dlhodobo medzi stabilné, môže však čoskoro čeliť zmenám. Úprimne, dlhoročná opora Braden Holtby nie je v poslednom období vo svojej koži a fanúšikovia začínajú volať po stále častejšom nasadzovaní Nemca Philippa Grubauera, ktorý dostal v poslednom období viac šancí. Na druhú stranu to ale neznamená, že by Holtby stratil pozíciu jednotky.

Nemecký gólman bol v posledných mesiacoch skloňovaný v súvislosti s dvoma otázkami. Prvou je jeho možná budúca úloha jednotky tímu NHL. Druhá a s tým súvisiaca bola možnosť výmeny, najmä ak uvážime možný príchod ruského klenotu Iľju Samsonova. Vynára sa nám tak množstvo scenárov, ktoré prichádzajú do úvahy.

Najpravdepodobnejší z nich sleduje možnosť "Grubiho" výmeny. Rodák z Rosenheimu totiž bude po sezóne obmedzene voľným hráčom, je navyše stále mladý a o svojich schopnostiach už dávno presvedčil. Tímy, ktoré budú v lete riešiť obsadenie postu jednotky o ňom určite musia uvažovať. Pre Capitals sa tak rysuje možnosť atraktívnej protihodnoty. Nahradiť a novou dvojkou sa môže stať priamo Samsonov, prípadne ak sa ukáže ešte nepripravený jeden z brankárov farmárskeho Hershey. Vítek Vaneček je vysoko hodnotený prospekt, Phoenix Copley zase dostatočne ostrieľaný bojmi AHL.

Existuje však šanca, že by sa Caps zbavili Bradena Holtbyho? Existuje, ale je veľmi malá, dokonca v rovine sci-fi. Môže sa to zmeniť, ak víťazovi Vezina Trophy z roku 2016 nevydarí play-off? V takom prípade sa šance zvýšia, no rozoberať takú možnosť je ešte poriadne predčasné. Čo však môže situáciu ovplyvniť do väčšej miery sú výkony Iľju Samsonova. Samozrejme, ten sa ešte ani definitívne nerozhodol a reálne sa môže stať, že sa rozhodne zotrvať v KHL tak, ako to urobil napríklad Iľja Sorokin. Ale všetci vieme akými výkonmi sa prezentoval Andrej Vasilevskij, ktorý v mladom veku presvedčil vedenie o svojich schopnostiach a dohnal generálneho manažéra k výmene niekdajšieho kandidáta na Vezinu Bena Bishopa. Mohol by tento scenár nasledovať Samsonov a za dva roky vytlačiť Holtbyho?

Všetko bude záležať od vedenia. Generálny manažér Brian MacLellan načrtne brankársku stratégiu práve možným pohybom Grubauera. Ak by sa rozhodol ponechať ho v hlavnom meste, napríklad podpísaním dvojročnej zmluvy, možno očakávať že počíta s možnosťou, podľa ktorej by sa budúcim brankárskym dvojzáprahom stalo duo Grubauer - Samsonov? Tento scenár síce z dnešného pohľadu vyzerá poriadne pritiahnutý za vlasy, ale môže byť v konečnom dôsledku optimálnym riešením. Má ale dva háčiky. Prvým je platový strop. Áno, z dlhodobého hľadiska by to tímu priestor pod platovým stropom ušetrilo. No nová zmluva pre Grubauera by mohla pokojne mať hodnotu 2,5 milióna ročne. Môžu si Capitals dovoliť utratiť na brankárske duo toľko? Bez zmluvy totiž nie je len on. Druhým problémom môže byť samotný Samsonov. Ak by sa totiž rozhodol vymeniť KHL za NHL čakala by ho v takom prípade len pozícia na farme. Sám síce tvrdil, že mu takáto možnosť neprekáža, bude to ale reálne tak?

Ako sa zdá, Capitals sa o svoje bránkovisko nemusia obávať, na brankárskom poste totiž majú kvality naozaj neúrekom. Ako sa ale vedenie napokon rozhodne? To vyvoláva ohrýzanie nechtov nejednému fanúšikovi Capitals.autor: Matúš Pavlík