MS v hokeji 2017:    Skupina A Dánsko Lotyšsko Nemecko Rusko Slovensko Švédsko Taliansko USA Skupina B Bielorusko Česko Fínsko Francúzsko Kanada Nórsko Slovinsko Švajčiarsko

Najnovšie hokejové správy  • Organizáciu New York Islanders čaká skutočne horúce leto. Okrem problémov s predlžením...


  • Čeljabinsk, koniec 90-tych rokov. Zima, vonku sneží a na zastávke stojí osemročný...


  • Dátum 30. apríl sa nám nezadržateľne blíži. Tento deň je pre generálnych manažérov...


  • Ruský klub chce hrať v nasledujúcej sezóne o špicu tabuľky.


  • Štokholmský syndróm je fenomén, ktorý v psychológii vyjadruje stav, keď si rukojemník...


  • Kontinentálnu hokejovú ligu vymenia za zámorie.

- Bača otvorene: O najsilnejšom poste slovenskej repre i najväčšej slabine

Slovensko, FOTO © TASR
 0 , 17.02.17 v kategórii: Slovenský hokej
Jerguš Bača si zobral na paškál slovenskú reprezentáciu. Na ktorom poste vidí našu najväčšiu silu? A kde sa skrýva najväčšia slabina?

Jerguš Bača je bývalým slovenským reprezentačným obrancom. V roku 2002 bol pri historickom slovenskom úspechu, keď sme na MS vybojovali premiérové zlato. 52-ročný rodák z Liptovského Mikuláša sa vydal po skončení aktívnej kariéry na funkcionársku dráhu. Najdlhšie pôsobil na Liptove - bol asistentom trénera i generálnym manažérom prvého tímu, ako hlavný kouč viedol juniorku. Krátko sa ohrial v Kežmarku na poste asistenta. Rovnakú funkciu v prebiehajúcej sezóne zastáva v tipsportligovej Žiline.

Nedávno pre Šport hodnotil účinkovanie slovenskej reprezentácie na domácom Slovakia Cupe. K reprezentácii sa vyjadril aj komplexne a prezradil, v čom podľa neho spočíva najväčšia slabina i ktorý post má podľa neho najväčšiu kvalitu. „Najsilnejším postom v našom národnom tíme je brankársky, momentálne naň máme až osem adeptov. Kedysi to bolo vo vzťahu s útočníkmi naopak," uviedol Bača.

Nezostáva iné, len s ním súhlasiť. V bránkovisku má Slovensko obrovskú kvalitu. Či už je to Július Hudáček žiariaci vo švédskej SHL, mladý Denis Godla, ktorý sa čoraz výraznejšie tlačí do popredia vo fínskej Liige, množstvo adeptov na reprezentačný dres pôsobí v českej extralige, či už je to Jaroslav Janus (tretí najlepší gólman súťaže v % úspešnosti zásahov), mladý Patrik Rybár, alebo skúsení Ján Laco, či Branislav Konrád. V zámorí máme spoľahlivú dvojicu Peter Budaj, Jaroslav Halák.

Ako o najväčšom probléme slovenského hokeja sa čoraz intenzívnejšie hovorí o chýbajúcej kreativite v ofenzíve. Podobne to vidí aj skúsený Bača. „Vpredu nám najviac chýbali hráči formátu Pálffyho, čo je však dnes, žiaľ, iba ilúzia. Na dobre organizovanú obranu Švajčiarov najlepšie platí kreativita a dravosť, v čom sú naši útočníci najviac limitovaní a nedokázali prenikať za jej chrbát," vrátil sa bývalý obranca k finálovému súboju Slovakia Cupu.

Kreatívnych útočníkov má Slovensko v súčasnosti skutočne žalostne málo. Žiarivým príkladom spomedzi nastupujúcej generácie je Martin Réway, ktorý, žiaľ, celú sezónu vynecháva pre problémy so srdcom. Snáď sa dá čím skôr do poriadku a bude baviť svojím umením nielen v reprezentačnom drese, ale aj na klziskách NHL. A verme, že sa k nemu pridajú aj ďalší...


autor: Michal Sedlák